Lidovci, Piráti i občanští demokraté si v lednu zvolí vedení | E15.cz

Lidovci, Piráti i občanští demokraté si v lednu zvolí vedení

Nguyen Thuong Ly

Bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka se rozhodl kandidovat na post šéfa KDU-ČSL. Na lidoveckém sjezdu, který se bude konat na konci ledna, se o předsednickou funkci utká s poslancem Janem Bartoškem a europoslancem Tomášem Zdechovským. Volby vedení čekají v lednu i Piráty a ODS.

„Jsme v situaci, kdy se KDU-ČSL za poslední dva roky nedaří získávat větší důvěru voličů,“ řekl Jurečka. „Strana má potenciál dosáhnout až jedenácti procent voličů,“ dodal. V minulých volbách získali lidovci5,8 procenta hlasů.

Lidovci si volí nové vedení strany na mimořádném sjezdu poté, co se současný předseda strany Marek Výborný rozhodl funkce vzdát z rodinných důvodů. Výborný sám žádného kandidáta nefavorizuje.

„Vítám, že KDU-ČSL nemá nouzi o osobnosti,“ řekl. Změna ve vedení strany se ale koná před podzimními krajskými volbami, kde budou lidovci obhajovat funkci jednoho hejtmana.

Předsedu si budou v lednu volit i další dvě strany. Piráti budou svého šéfa vybírat na celostátním fóru už tuto sobotu. Stranu chce dál vést současný předseda Ivan Bartoš, vyzvou ho však pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík a místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal.

Favoritem nicméně s devíti krajskými nominacemi zůstává Bartoš. „Jedním z mých velkých cílů v pozici předsedy Pirátů je připravit stranu na parlamentní volby 2021, a především na naše vládní angažmá, ve které věřím,“ řekl Bartoš.

Změny ve vedení by měly nastat v polovině ledna také u občanských demokratů. Zatím se neočekává, že by někdo vyzval k souboji dosavadního předsedu Petra Fialu, který zřejmě svou pozici obhájí.

Proměnit by se ale mohly posty místopředsedů. Zatímco funkci první místopředsedkyně bude obhajovat Alexandra Udženija, novými místopředsedy by se mohli stát například poslanci Zbyněk Stanjura nebo Miroslava Němcová.

Do vedení strany by se také mohl vrátit europoslanec Alexandr Vondra, který je nominován na místopředsedu. „Jsem připraven se o místo ucházet, pokud si strana bude myslet, že jí mohu ještě pomoci,“ uvedl Vondra.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!