MF: Nezaměstnanost by měla do roku 2018 klesnout na 5,3 procenta | E15.cz

MF: Nezaměstnanost by měla do roku 2018 klesnout na 5,3 procenta

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nezaměstnanost v tuzemsku by mohla v roce 2018 klesnout až na 5,3 procenta. Výraznějšímu poklesu bude bránit vysoký podíl lidí, kteří jsou dlouhodobě bez práce. Uvedlo to v ministerstvo financí v návrhu konvergenčního programu. Poslancům z rozpočtového výboru představil náměstek ministra financí Jan Gregor. Letos v březnu byla nezaměstnanost na úrovni 7,2 procenta. Loni v březnu byla 8,3 procenta.

Dlouhodobý průměrný růst pro udržení nezaměstnanosti se podle ministerstva pohybuje na zhruba třech procentech. Přestože růst ekonomiky je pod touto úrovní, MF očekává pokles nezaměstnanosti postupně až na 5,3 procenta v roce 2018. Ministerstvo také uvedlo, že v důsledku klesající populace v produktivním věku poroste zaměstnanost výrazně.

Nárůstu mezd v letošním roce by měla podle ministerstva bránit nízká inflace. „Rychle se snižující míra krátkodobé nezaměstnanosti by však mohla vést k nedostatku kvalifikovaných pracovníků v některých profesích či regionech, což by dále zvyšovalo tlaky na růst mezd,“ upozornilo ministerstvo. S postupným oživením ekonomiky lze také podle něj očekávat zmenšování počtu hůře hodnocených pracovních pozic v české ekonomice.

Pokud jde o růst ekonomiky, ministerstvo v programu předpovídá stejně jako ve své poslední prognóze, že hrubý domácí produkt poroste letos o 2,7 procent. V příštím roce růst zpomalí na 2,5 procenta. V letech 2017 a 2018 by měla česká ekonomika růst o 2,3 procenta.

Nezaměstnanost opět na ústupu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video