Milek si na ministerstvu nechává Čejkovou. I přes odpor Babiše

Ministr zemědělství Jiří Milek

Ministr zemědělství Jiří Milek Zdroj: ČTK

Bývalá televizní moderátorka Mirka Čejková dál působí na rezortu zemědělství jako poradkyně ministra Jiřího Milka (za ANO). Na potu zůstává, přestože premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) nařídil ukončení spolupráce. Čejková podle zjištění Blesk Zpráv přešla na interní zaměstnanecký poměr.

Čejková bude dál bude působit jako koordinační pracovnice. Aktuálně spadá do tabulkových platů a přijde si na padesát tisíc korun měsíčně. Předtím měla na ministerstvu lukrativnější smlouvu než samotný ministr, mohla si vydělat až 180 tisíc korun za měsíc. Ministerstvo tento kontrakt po měsíci i na nátlak premiéra Babiše vypovědělo.

Za leden a únor inkasovala dvakrát 75 tisíc korun. Z lukrativní smlouvy, podle které si mohla vydělat až 180 tisíc měsíčně, fakturovala rezortu „jen“ 80 tisíc korun. Kontrakt ministerstvo po kritice médií i premiéra Babiše zrušilo k 15. dubnu, tedy zhruba před měsícem. Její vypovězení je zveřejněno v registru smluv. Čejková si tak na ministerstvu zemědělství zatím přišla na 230 tisíc korun. Tím to ale nekončí.

„Externí smlouva DPČ byla zrušena, tuším, k 12. 4. (datum podpisu - pozn. red.). Včera jsem podepsala smlouvu podle Zákoníku práce a jsem zařazena na pozici koordinační pracovník v kabinetu ministra. V rámci ukončené externí smlouvy jsem vystavila jako OSVČ fakturu na 80 tisíc,“ sdělila Čejková Blesk Zprávám.

Podle ministra v demisi Milka je teď Čejková na pozici referentky, kde spadá do tabulkových platů. „Na tomto místě má tabulkovou mzdu, která je včetně osobního ohodnocení zhruba 50 tisíc korun. Paní Čejková pracuje na referentské pozici i přesto, že má dlouholeté profesní zkušenosti. Tak jsme se spolu dohodli,“ napsal v SMS zprávě člen vlády.

Milek se bránil čistkou

Ministr zemědělství v demisi Jiří Milek obhajoval lukrativní smlouvu Čejkové tím, že se zbavil přebytečných lidí, a ušetřil tak výrazně více, než kolik dá exmoderátorce.

„Přišel jsem na ministerstvo zemědělství a propustil jsem asi 10 lidí, kteří měli dohromady odměnu asi 800 tisíc korun. Já jsem si přijal dva lidi, kteří mají dohromady odměnu asi 140 tisíc korun měsíčně. Ta úspora je patrná. Řešil jsem to tak, jak bych to řešil v jakékoliv firmě,“ popsal pro Blesk Zprávy po své přednášce na Vysoké škole ekonomické a s nadsázkou tak lze říct, že splnil heslo svého ministerského předsedy „řídit stát jako firmu“.

Celý článek si můžete přečíst na Blesk.cz