Ministři ANO ušetří výrazně méně, než po nich chce Schillerová | e15.cz

Ministři ANO ušetří výrazně méně, než po nich chce Schillerová

Pavel Otto

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Výdaje některých ministerstev ovládaných ANO by se v příštím roce mohly snížit o sedm až deset procent. Šéfové rezortů to uvedli po jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO). Prostor pro úspory za pětadvacet miliard korun, které po nich žádá, však nevidí. Celková suma se zatím pohybuje kolem dvou a půl miliard. Proti radikálním škrtům je i ČSSD.

Například ministr školství Robert Plaga (ANO) by podle svých slov mohl s výjimkou učitelů ušetřit na platech a provozu sedm až deset procent. Jeho úřad má druhý nejvyšší rozpočet, napřesrok by měl hospodařit s dvěma sty miliardami.

„Provozní výdaje máme úsporné, tam velký prostor nevidím. Bavíme se o desítkách milionů korun,“ řekl. Trvá na slibu vlády, podle něhož má průměrný plat pedagogů dosáhnout za dva roky 45 tisíc.

Schillerová hodlá pokračovat v rušení neobsazených míst. Když se odpočítají školy a bezpečnostních sbory, zbývá jich 6800.

„Na méně než pět pracovníků připadá jeden vedoucí, s nadsázkou máme mnoho náčelníků a málo indiánů,“ uvedla s tím, že je na zvážení, zda je taková struktura potřeba. Plaga však namítl, že prázdných pozic ve svém rezortu mnoho nemá.

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (ANO) ušetří jednu miliardu z více než tří desítek, které by měl příští rok dostat. „O rozložení částky se ještě budeme bavit, ale nespadali by do ní zaměstnanci soudů a státních zastupitelství,“ dodal.

Až deset procent sníží personální a provozní výdaje také ministr dopravy Dan Ťok (ANO), přesnou sumu však ještě nezná. Rozhodně odmítl sahat na investice a také revidovat slevy na jízdném pro studenty a důchodce, které ročně spolknou šest miliard.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) může postrádat 400 až 500 milionů, její rozpočet je pět miliard. Ani ona však nechce škrtat v investicích.

Ty považuje za prioritní i Schillerová. „Je důležité pokračovat ve výstavbě dálnic a infrastruktury. Ráda bych, aby kromě dopravy dostalo více i ministerstvo obrany, kde plníme své alianční závazky,“ připomněla.

Kolik ušetří jednotlivá ministerstva? 

  Rozpočet v roce 2020 Úspory
Ministerstvo průmyslu 38,4 miliardy korun 1 miliarda korun
Ministerstvo spravedlnosti 31,3 miliardy korun 1 miliarda korun
Ministerstvo pro místní rozvoj 5 miliard korun 400 až 500 milionů korun
Ministerstvo zdravotnictví 7,5 miliardy korun 150 milionů korun
Ministerstvo školství 200 miliard korun desítky milionů korun

Zdroj: Střednědobý výhled státního rozpočtu

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video