Nadějnou političkou roku je starostka Třince Věra Palkovská | E15.cz

Nadějnou političkou roku je starostka Třince Věra Palkovská

Věra Palkovská, starostka Třince
Věra Palkovská, starostka Třince
• 
ZDROJ: Forum 50 %

try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Titul „Nadějná politička“ si včera ze slavnostního večera v Divadle Kampa odnesla Věra Palkovská (nezávislá), starostka města Třince. Ve třetím ročníku soutěže, pořádané neziskovou organizací Fórum 50 %, těsně porazila Terezii Jenisovou (KDU-ČSL), starostku Třeboně, a Tatianu Konrádovou (Strana zelených), radní Prahy 5.

„VěruPalkovskou porota vybrala pro její dlouholeté úspěšné působení v Třinci, kde je již 10 let starostkou. Město získalo řadu ocenění, jasným důkazem úspěchu je i rostoucí podpora voličů a voliček pro uskupení nezávislých kandidátů, za které kandiduje,“ odůvodnila výrok poroty politoložka a ředitelka Fóra 50 % Jana Smiggels Kavková.

Letošního ročníku se zúčastnilo rekordních dvaašedesát žen napříč politickým spektrem a ze všech pater politiky. Nechyběly zastupitelky či starostky malých obcí i statutárních měst a náměstkyně ministrů. Své zástupkyně má v soutěži i Poslanecká sněmovna. Drtivá většina účastnic však působí v komunální politice na úrovni obcí.

Zaujalo, kolik žen se do politického dění zapojilo v době, kdy byly na rodičovské.

Soutěž pořádá nezisková organizace Fórum 50 %, usilující o vyrovnané zastoupení mužů a žen v politice a rozhodovacích pozicích. Cílem je upozornit na úspěšné političky na lokální i regionální úrovni a představit je veřejnosti.

„Při čtení medailonů mne zaujalo, kolik žen se do politického dění zapojilo v době, kdy byly na rodičovské. Zakládaly sdružení a rodinná centra, sháněly prostředky na vybudování dětských hřišť a opravy památek. Dalším logickým krokem pak byla úspěšná kandidatura v komunálních volbách a dnes jsou z nich starostky,“ komentuje Jana Smiggels Kavková.

Porota vybírá ty ženy, které podle ní mají potenciál prosadit se i ve vyšších patrech politiky. A v uplynulých ročnících se svým výběrem nemýlila. První ročník soutěže vyhrála tehdejší zastupitelka Prahy 1 a pozdější poslankyně a místopředsedkyně Sněmovny Kateřina Klasnová.

Druhý ročník v roce 2013 pak tehdejší starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová, která v současné době působí jako náměstkyně ministra vnitra.

Autor: try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video