Národní parky se musí připravit na rozčtvrcení, šumavské obce podají ústavní stížnost | e15.cz

Národní parky se musí připravit na rozčtvrcení, šumavské obce podají ústavní stížnost

Jiří Liebreich

Jiří Liebreich

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Od prvního června začne platit novela o ochraně přírody, která zásadně změní fungování národních parků. V průběhu května proto proběhnou zasedání rad všech čtyř národních parků, aby v druhé polovině roku mohly správy národních parků začít připravovat podklady pro určování jednotlivých zón.

„Na radě národního parku seznámíme členy s novelou a sladíme postupy na důležitých materiálech – na nové zonaci, vytýčení klidových území nebo na zásadách péče,“ popsal nejbližší program ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený. Rad národních parků se účastní zástupci všech obcí příslušných parků, krajských samospráv a odborné veřejnosti.

Jen sběr podkladů pro rozdělení parků do jednotlivých zón přitom zabere minimálně půl roku. „Jednání o zónách na radách bude probíhat nejdříve v roce 2018, může trvat i několik let. Proces skončí vyhláškou ministerstva životního prostředí, které stanoví zonaci,“ vysvětlil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

VIDEO: O co jde v novele o ochraně přírody a co to znamená pro národní parky?
Video se připravuje ...
Národní parky

Ministerstvo proto vydá do konce pololetí metodické pokyny, jakým způsobem se má zonace připravit. Proces lokalizování, kde se která zóna bude nacházet, je ryze odborný, zároveň zde na sebe ale naráží protichůdné zájmy.

„Třecí plochy mohou vzniknout při hledání dohody mezi správou a radou národního parku, což je podmínka, aby ten návrh zonace byl přijat. Tam si ty rozpory umím představit. V případě neshod bude tento střet řešit ministerstvo, to je zákonný postup,“ vysvětlil pověřený náměstek ministra Brabce Vladimír Mana.

Novela definuje čtyři zóny, dnes platí tři. Odborníci vyhodnotí, zda jednotlivá území v národních parcích splňují parametry zákonem popsaného cíle – podle toho budou správy národních parků připravovat odborné podklady pro zonaci.

Charakteristiky jednotlivých zón

zóně přírodní budou probíhat především přírodní procesy, následovat bude zóna přírodě blízká, která by v budoucnu měla splynout s příroní zónou. Zóna soustředěné péče bude zahrnovat veškeré lokality, kde se budou dlouhodobě provádět opatření k ochraně druhů, chráněných stanovišť a ke zlepšení lesních ekosystémů. Zóna kulturní krajiny bude tvořená zastavěnými a zastavitelnými územími obcí.

Vymezí se i cesty, trasy a místa pro táboření nebo pro splouvání řek. Zruší se zákazy rozdělávání ohňů v obcích nebo vjezdu mimo silnice. Stát nebude moci v národních parcích prodávat žádné své pozemky, na ostatní bude mít předkupní právo.

Proti novele avizoval podání ústavní stížnosti Svaz obcí Národního parku Šumava. „Novela omezuje ústavní práva občanů. Poukazujeme na to, že nastane chaos. Do dneška nikdo nebyl schopen říci, jak ta zonace bude vypadat,“ řekl předseda svazu Antonín Schubert s tím, že stížnost Svaz podá do dvou měsíců.

Jeho přesvědčení ministr Brabec nesdílí, novela prý občanům některá práva naopak přidává. „Obce například doteď neměly možnost podílet se na spolurozhodování v klíčových věcech – například u stanovení klidových území,“ reagoval ministr a dodal, že je přesvědčen o definitivním schválení novely ústavním soudem.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video