Němcová do prezidentských voleb nepůjde | E15.cz

Němcová do prezidentských voleb nepůjde

Miroslava Němcová
Miroslava Němcová
• 
ZDROJ: Robert Zlatohlavek, E15

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Miroslava Němcová do primárek ODS na funkci prezidenta republiky nepůjde. Oznámila to na schůzi regionálního sdružení ODS na Vysočině. Za klíčové v současné době považuje, aby nebyla zpochybněna stabilita ústavních institucí. Je proto přesvědčena, že republice pomůže daleko více v pozici předsedkyně Poslanecké sněmovny.

„Vnímám velmi hluboce vypjatou situaci v naší zemi. Za klíčové v této době považuji, aby nebyla zpochybněna stabilita ústavních institucí. Parlament je základní institucí demokratické země, která za všech okolností musí dbát o udržení společenského smíru, což je cíl, který bude v následujících měsících vystaven velkým zkouškám. Proto jsem přesvědčena, že právě v této turbulentní době mohu prospět České republice daleko více v pozici předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky,“ odůvodnila svůj krok Němcová.

V ODS záměr kandidovat ve stranických primárkách o nominaci do prezidentské volby zatím ohlásili místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a europoslanec ODS Evžen Tošenovský.

Podle aktuálního průzkumu agentury Median Němcová příliš velkou šanci být do funkce prezidenta zvolena neměla. V prvním kole přímé volby by jí dalo hlas 2,5 procenta voličů. Sobotka by získal 4 procenta hlasů.

Podle průzkumu by teď zvítězil expremiér Jan Fischer, kterému by dala hlas téměř třetina voličů. Těsně za ním se s pětinou hlasů umístil ekonom Jan Švejnar, který jako kandidát ČSSD soupeřil o Hrad s Václavem Klausem před čtyřmi lety. Fischer a Švejnar se vytrvale drží na předních místech, ale například podíl příznivců podnikatele Tomia Okamury se od předchozího průzkumu Medianu z ledna snížil o dvě třetiny, na čtyři procenta.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video