Nezaměstnanost v České republice v květnu klesla na 3,5 procenta | e15.cz

Nezaměstnanost v ČR v květnu klesla o desetinu bodu na 3,5 procenta. Nejvyšší byla na Ústecku

Nezaměstnanost podle umělé inteligence Midjourney
Nezaměstnanost podle umělé inteligence Midjourney
• 
ZDROJ: E15 / Jan Juhaniak

ČTK, luk, lig

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Nezaměstnanost v Česku dál padá, v květnu se snížila o desetinu procentního bodu na 3,5 procenta. Na konci minulého měsíce bylo bez práce téměř 254 tisíc lidí, o 7790 méně než v dubnu. Počet volných pracovních míst se naopak zvýšil o zhruba 1200 na 285 700.

Pracovní trh ovlivňují s příchodem letního počasí sezonní práce. Vyplývá to z informací, které ve čtvrtek zveřejnil Úřad práce ČR. V meziročním srovnání nezaměstnanost v Česku o 0,3 procentního bodu stoupla - loni v květnu dosáhla 3,2 procenta a uchazečů o práci bylo tehdy o 18 400 méně než ve stejném období letos.

V mezinárodním srovnání mělo Česko podle posledních dostupných dat evropského statistického úřadu Eurostat za duben druhou nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii – podle této metodiky dosáhla 2,7 procenta, přičemž průměr Evropské unie činil šest procent. V předchozích měsících vykazovalo Česko nejnižší míru nezaměstnanosti ze všech unijních zemí.

„Pracovní trh nadále ovlivňují sezonní práce, které jsou v plném proudu. Především ve stavebnictví, v gastronomii, cestovním ruchu, hotelnictví, zemědělství a zahradnictví, ale také v lesnictví, rybářství, lázeňství či těžbě. S příchodem letního počasí se v menší míře objevují v evidenci Úřadu práce ČR nabídky letních brigád,“ komentoval vývoj nezaměstnanosti v Česku ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Zaměstnavatelé ale většinou hledají krátkodobé pracovníky prostřednictvím inzerce, pracovních portálů, sociálních sítí nebo přes své stálé zaměstnance,“ dodal ministr.

Jak se připravit na pracovní pohovor?

Video se připravuje ...
Jak se připravit na pohovor?

Zaměstnavatelé prostřednictvím úřadů práce momentálně hledají na letní sezonu brigádníky v pohostinství, gastronomii či prodejnách, pomocníky ve výrobě, pokojské, číšníky a servírky v rekreačních rezortech, případně sezonní pracovníky na koupalištích a ve stáncích, uklízeče nebo brigádníky v lesnictví nebo zahradnictví. Dlouhodobě mají zájem o zaměstnance převážně v dělnických a vysoce odborných profesích, poptávka přetrvává i po kvalifikovaných řemeslnících.

Nejvyšší nezaměstnanost byla v květnu znovu v Ústeckém kraji, a to 5,3 procenta, následoval Moravskoslezský kraj, kde činila 4,8 procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost byla v Jihočeském, Zlínském kraji a v Kraji Vysočina, kde dosáhla shodně 2,5 procenta. Mezi okresy byl na konci uplynulého měsíce nejnižší podíl nezaměstnaných v okrese Praha-východ a na Pelhřimovsku, kde se dostala na 1,5 procenta, v Praze-západ činila 1,6 procenta. Na druhém konci žebříčku se umístil již tradičně okres Karviná, kde míra nezaměstnanosti dosáhla 8,2 procenta, na Mostecku 6,9 procenta a na Chomutovsku 6,2 procenta.

Během května se na Úřadu práce ČR nově evidovalo 32 704 lidí, oproti minulému měsíci o 900 víc. Naopak z evidence odešlo 40 494 uchazečů – to je o 3105 méně než v dubnu. Ke konci května nabízeli zaměstnavatelé prostřednictvím úřadů práce 285 692 volných pracovních míst, o 1162 více než v dubnu a o 51 639 méně než před rokem. Na jedno volné pracovní místo připadalo v Česku v průměru 0,9 uchazeče o zaměstnání. Nejvíce je to na Karvinsku, a to 10,3 uchazeče.

„Nízká míra nezaměstnanosti přetrvává, přestože ekonomická situace naznačuje určité zhoršení, které se projevuje například poklesem utracených peněz v retailu a opatrným výdajovým chováním spotřebitelů v oblasti potravin, oblečení a návštěv restaurací. Tato situace představuje výzvu pro podniky, které se musí vyrovnat se sníženým objemem finančních prostředků. Zároveň však mají problém s hledáním zaměstnanců na přehřátém trhu práce, zejména řemeslníků, kvalifikovaných pracovníků a talentů,“ hodnotí vývoj pracovního trhu ředitel personální agentury Randstad Martin Jánský.

„Pracovníci však nejsou ke změně zaměstnavatele příliš ochotní, ačkoliv nejsou mnohdy spokojeni s nízkým odměňováním vzhledem ke stoupajícím životním nákladům. Průzkum Randstad Employer Brand Research 2023 ukazuje, že za posledních šest měsíců změnilo zaměstnavatele pouhých osmnáct procent zaměstnanců a jen 23 procent plánuje změnu zaměstnání v příštím půl roce. Obávají se totiž nejistoty a rizika ztráty zaměstnání,“ doplňuje Jánský.  

„Obecně bývá pokles nezaměstnanosti v květnu typický a souvisí s tradiční sezonností a rozjezdem sezonních prací. Pokud bychom však od sezonních údajů odhlédli, podíl nezaměstnaných osob od konce minulého roku vesměs stagnuje. Trh práce je tak do velké míry vyčerpaný, a ačkoli lednová hodnota byla na úrovni roku 2018, v květnu je rozdíl již půl procentního bodu. Nezaměstnanost tak neklesá na předcovidové hodnoty,“ upozorňuje hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Autor: ČTK, luk, lig

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video