Nezaměstnanost v říjnu klesla na 3,7 procenta | E15.cz

Nezaměstnanost v říjnu klesla na 3,7 procenta. Růst teprve přijde, varují ekonomové

Úřad práce pro Prahu 4
Úřad práce pro Prahu 4
• 
ZDROJ: E15 Michaela Szkanderová

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nezaměstnanost v Česku v říjnu klesla na 3,7 procenta, v předchozích třech měsících dosahovala 3,8 procenta. V evidenci úřadů práce v Česku bylo ke konci října 271 685 nezaměstnaných, nejméně od letošního června. Zároveň je to nejvyšší říjnová hodnota od roku 2016. Údaje dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v říjnu bylo v Česku bez práce 2,6 procenta lidí.

Podle analytiků růst nezaměstnanosti v Česku teprve přijde. S ohledem na pokračující vládní programy počítají ale jen s pozvolným zvyšováním nezaměstnanosti. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v předchozích měsících uvedla, že za dobrým vývojem je hlavně kurzarbeitový program Antivirus. K říjnovému vývoji nezaměstnanosti se vyjádří na briefingu dnes po poledni.

„Přepokládáme, že v následujících měsících nezaměstnanost v souvislosti s útlumem sezonních prací, zejména v zemědělství a v lesnictví, pravděpodobně vzroste. Ve větším počtu by se mohli začít hlásit také pracovníci z oblasti služeb,“ uvedl ředitel odboru zaměstnanosti z Generálního ředitelství Úřadu práce ČR Jan Karmazín.

Nejnižší nezaměstnanost vykázal ke konci října okres Rychnov nad Kněžnou, kde bylo bez práce 1,8 procenta lidí. Následovaly okresy Pelhřimov, Jindřichův Hradec a Praha-východ s mírou nezaměstnanosti 1,9 procenta. Naopak nejvyšší byla v okrese Karviná, a to osm procent.

Během října se na úřad práce nově přihlásilo přes 36 tisíc nezaměstnaných, zhruba o 14 500 méně než v září. Nejvíce nových nezaměstnaných, 4523, hlásí Praha a Moravskoslezský kraj, který evidoval 4371 uchazečů. Naopak nejméně nových uchazečů evidoval úřad na Vysočině, a to 1420.

Volných pracovních míst v říjnu meziměsíčně zhruba o šest tisíc ubylo, úřad práce jich evidoval 310 730. Zaměstnavatelé v říjnu nahlásili téměř 34 tisíc nových volných pracovních míst, v předchozím měsíci úřad naopak obsadil 43 tisíc pracovních míst. „Jde tedy o velmi dynamický proces,“ uvedl úřad v tiskové zprávě. V uplynulém měsíci trval zájem zaměstnavatelů o nové zaměstnance především v technických a dělnických profesích. Dlouhodobá poptávka je i po kvalifikovaných řemeslnících.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video