Nové varhany pro chrám sv. Víta postaví za 80 milionů firma z Barcelony | E15.cz

Nové varhany pro chrám sv. Víta postaví za 80 milionů firma z Barcelony

Nové varhany pro chrám sv. Víta postaví za 80 milionů firma z Barcelony
Chrám svatého Víta, Pražský hrad
• 

ČTK

Nové varhany pro svatovítskou katedrálu postaví španělská firma Gerhard Grenzing. Varhany si vyžádají investici 80 milionů korun a měly by se poprvé rozeznít v říjnu 2019. Smlouvu se zástupci firmy dnes v katedrále podepsal kardinál Dominik Duka.

Firma z Barcelony zhotovila už 138 nových varhan, mimo jiné i nástroje do bruselské či madridské katedrály a uskutečnila přes 90 rekonstrukcí historických nástrojů. Varhany pro Prahu umožní kromě klasické hudby hrát také současné skladby.

Na základě mezinárodní soutěže vznikne symfonický nástroj o 97 rejstřících. Nejmenší píšťala bude měřit sedm milimetrů, nejdelší přesáhne délku sedmi metrů. Už dnes je spočítáno, že celý nástroj do Prahy pojede osmi kamiony, jeho celková hmotnost přesáhne 20 tun.

Z opery se stává byznys, míní jeden z nejuznávanějších tenorů Ramón Vargas

Peníze mají být podle plánů Nadačního fondu Svatovítské varhany shromážděny v národní sbírce, dnes je v ní třetina potřebných peněz. Varhany mají nahradit provizorní nástroj a symbolicky na počátku 21. století dovršit po dlouhá staletí trvající budování katedrály.

"Je na nás, abychom v době míru a svobody naplnili odkaz našich předků, zejména otce vlasti Karla IV., a symbolicky katedrálu dokončili," řekl iniciátor projektu kardinál Duka.

"Jít cestou národní sbírky je symbolické vzhledem k hluboké tradici, kterou má kolektivní úsilí v české historii. Veřejná sbírka postavila nejen budovu Národního divadla, ale byla také hlavním zdrojem financování během stavby svatovítské katedrály v 19. století. Katedrála díky tomu patřila všem a její symbol dalece přesahoval a stále přesahuje jakýkoli církevní rámec. Katedrála je dnes symbolem duchovního dědictví, kultury a historie," doplnil kardinál.

 

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!