Nové varhany pro chrám sv. Víta postaví za 80 milionů firma z Barcelony | E15.cz

Nové varhany pro chrám sv. Víta postaví za 80 milionů firma z Barcelony

Chrám svatého Víta, Pražský hrad
Chrám svatého Víta, Pražský hrad
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nové varhany pro svatovítskou katedrálu postaví španělská firma Gerhard Grenzing. Varhany si vyžádají investici 80 milionů korun a měly by se poprvé rozeznít v říjnu 2019. Smlouvu se zástupci firmy dnes v katedrále podepsal kardinál Dominik Duka.

Firma z Barcelony zhotovila už 138 nových varhan, mimo jiné i nástroje do bruselské či madridské katedrály a uskutečnila přes 90 rekonstrukcí historických nástrojů. Varhany pro Prahu umožní kromě klasické hudby hrát také současné skladby.

Na základě mezinárodní soutěže vznikne symfonický nástroj o 97 rejstřících. Nejmenší píšťala bude měřit sedm milimetrů, nejdelší přesáhne délku sedmi metrů. Už dnes je spočítáno, že celý nástroj do Prahy pojede osmi kamiony, jeho celková hmotnost přesáhne 20 tun.

Peníze mají být podle plánů Nadačního fondu Svatovítské varhany shromážděny v národní sbírce, dnes je v ní třetina potřebných peněz. Varhany mají nahradit provizorní nástroj a symbolicky na počátku 21. století dovršit po dlouhá staletí trvající budování katedrály.

"Je na nás, abychom v době míru a svobody naplnili odkaz našich předků, zejména otce vlasti Karla IV., a symbolicky katedrálu dokončili," řekl iniciátor projektu kardinál Duka.

"Jít cestou národní sbírky je symbolické vzhledem k hluboké tradici, kterou má kolektivní úsilí v české historii. Veřejná sbírka postavila nejen budovu Národního divadla, ale byla také hlavním zdrojem financování během stavby svatovítské katedrály v 19. století. Katedrála díky tomu patřila všem a její symbol dalece přesahoval a stále přesahuje jakýkoli církevní rámec. Katedrála je dnes symbolem duchovního dědictví, kultury a historie," doplnil kardinál.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video