Nového nejvyššího státního zástupce navrhne Benešová do konce června | e15.cz

Nového nejvyššího státního zástupce navrhne Benešová do konce června

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) navrhne vládě nového nejvyššího státního zástupce do konce června. Nástupce dosavadního šéfa Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Pavla Zemana bude podle ní kabinet schvalovat pravděpodobně na jednání přespříští týden, bude jím jeden ze současných žalobců. Benešová to v neděli řekla v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové televize CNN Prima News.

„Určitá jména mám připravená, mám i náhradníky,“ uvedla Benešová. Kabinetu přinese k projednání jedno jméno, další bude mít v záloze. Na pondělní jednání vlády ještě návrh předložit nestihne, potřebuje ještě například souhlas navrhovaných či informace o jejich bezpečnostních prověrkách. Podle ministryně má být nový šéf NSZ respektovanou osobností, která prošla veškerými stupni soustavy státních zastupitelství.

„Bude to někdo známý. Nebudu tahat žádné králíky z klobouku,“ prohlásila Benešová. Jednala s oběma vrchními státními zástupci Lenkou Bradáčovou i Ivem Ištvánem, s některými krajskými žalobci i s lidmi z NSZ. V užším výběru je podle ní například Zemanův první náměstek Igor Stříž.

Podle europoslance a bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (TOP 09) by nového nejvyššího státního zástupce měl vybírat až ministr spravedlnosti z vlády vzešlé po podzimních sněmovních volbách. Do té doby by měl podle něj státní zastupitelství vést první náměstek.

Podle Pospíšila by ministryně v současné době navrhovat nového šéfa NSZ neměla, protože ho schvalovat bude vláda v čele s Andrejem Babišem (ANO), který je trestně stíhán. Proces volby proto budou zákonitě provázet spekulace.

Dosavadní šéf NSZ Zeman oznámil rezignaci na funkci v polovině května, skončí k 30. červnu. Mezi důvody svého rozhodnutí uvedl i tlaky ze strany Benešové.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery