Novým hejtmanem Karlovarského kraje je Martin Havel z ČSSD | E15.cz

Novým hejtmanem Karlovarského kraje je Martin Havel z ČSSD

Martin Havel, hejtman Karlovarského kraje
Martin Havel, hejtman Karlovarského kraje
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hejtmanem Karlovarského kraje byl dnes zvolen Martin Havel (ČSSD). Po rezignaci Josefa Novotného (ČSSD) povede novou, širokou koalici všech stran v krajském zastupitelstvu bez KSČM. Ta před dvěma lety v kraji volby vyhrála a do nedávna tvořila koalici se sociálními demokraty.

Havel získal v tajné volbě 32 hlasů z 37 platných hlasů. Tři zastupitelé byli proti, dva se zdrželi. „První na řadě bude, že si musíme říct s novou radou priority. To znamená, na kterých projektech se bude pracovat přednostně a které přijdou na řadu potom. A samozřejmě příprava na nové programové období,“ řekl po svém zvolení Havel.

Zásadní programové problémy podle něj uvnitř koalice nejsou. Všechny zúčastněné strany se budou snažit hlavně dokončit už rozjeté projekty, například rekonstrukci karlovarské nemocnice, opravy silnic a podobně. Programové prohlášení chce nová koalice mít do příštího jednání zastupitelstva.

V radě zasednou za ČSSD kromě Havla Jakub Pánik, Edmund Janisch a Miloslav Čermák, za ODS Petr Šindelář a Jiří Červenka, za Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí (HNHRM) Josef Hora a Dalibor Blažek, za TOP 09 STAN Petr Zahradníček.

Opozice mluví o krajním kompromisu

Kromě hejtmana bude mít kraj pět náměstků, z toho dva uvolněné, Čermáka a Pánika. Uvolněným členem rady bude i Janisch. Ačkoli nové koaliční strany dnes zvolily hejtmana a radu, dosavadní opozice bere dohodu jako krajní kompromis. Například zastupitel a senátor Jan Horník (STAN) řekl, že pro Jakuba Pánika nebo Jiřího Červenku (oba ČSSD) by nehlasoval.

„V osobě Pánika se spojuje jak moc hospodářská, protože je místopředsedou krajské hospodářské komory, a zároveň bude prvním náměstkem a ještě bude mít na starosti zdravotnictví a dopravu. V podstatě bude mít větší moc než hejtman,“ míní Horník. „Pánik miluje moc a miluje peníze,“ dodal.

Zastupitelka a krajská předsedkyně STAN Jitka Pokorná uvedla, že dnes zvolená koalice je udržovací. „Hlavním cílem je dovést kraj do řádných voleb,“ konstatovala.

Ačkoli novou radu podpořili i zastupitelé za Alternativu, v radě nezasednou. Strana chtěla do rady dosadit Jiřího Kotka, s tím ale nesouhlasili ostatní partneři.

V 45členném krajském zastupitelstvu má KSČM 14 hlasů, ČSSD 13, pět křesel patří ODS a Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí, AAlternativu má čtyři křesla a TOP 09 + Starostové také čtyři.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.