OBRAZEM: Teploty klesají až k minus 30 stupňům Celsia | E15.cz

OBRAZEM: Teploty klesají až k minus 30 stupňům Celsia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko zažilo zatím nejmrazivější noc letošní zimy. Na některých místech republiky se vyskytly silné mrazy, a to nejen v neznámějších horských mrazových kotlinách, minus 20 stupňů Celsia naměřili meteorologové i jinde. Uvádí to informační portál Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Vůbec nejnižší teplota dnešního rána byla naměřena na stanici Perla u Kvildy na Prachaticku, a to minus 30 stupně Celsia. Mrazivé bude podle meteorologů i nedělní ráno.

„Ještě zítřejší ráno bude poměrně studené, nebude však už tak studené, jako bylo dnes. Přibude víc oblačnosti. Výstraha na silné mrazy platí až do zítřka do 10:00 hodin. Budou v průměru kolem deseti až dvanácti stupňů, ale nebudou už tak nízké, jako byly dnes,“ řekl dnes Jan Havelka z ČHMÚ. Od severovýchodu pronikl do ČR velmi studený vzduch, a tak nejnižší noční teploty se v Čechách pohybovaly hluboko pod bodem mrazu.

Kromě Jihočeského kraje má nejmrazivější noc letošní zimy za sebou například i Liberecký kraj, kde v osadě Jizerka v Jizerských horách k ránu meteorologové naměřili minus 28 stupňů Celsia a a v oblasti Jizerka rašeliniště ještě o šest desetin méně. Nedrahovice-Rudolec na Příbramsku hlásí minus 24 stupňů Celsia, šumavský Březník minus 25,7 stupně Celsia, Horská Kvilda 26,7 stupně Celsia a totéž i Kořenov.

Vývoj teplot závisel podle meteorologů na oblačnosti. Vyjasnilo se hlavně v části severních, středních a východních Čech a na části východní Moravy, zatímco na jiných místech zůstalo zataženo.

Průměr minim byl v Čechách minus 14,6 stupně Celsia, na Moravě a ve Slezsku minus 10,2 stupně Celsia. Nejchladněji bylo ve středních Čechách, kde se průměr minim pohyboval minus 17,5 stupně Celsia.

V místech, kde se obloha v noci vyjasnila, teploty klesaly ještě více. Pod minus 20 stupňů Celsia naměřili například v České Lípě, Bedřichově, Košeticích či v Čáslavi, teplotu ještě o jeden stupeň nižší například v Harrachově, Jablonné v Podještědí nebo ve Stráži pod Ralskem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video