OBRAZEM: Zeman letos vyznamenal svého předchůdce Klause, fotografa Saudka nebo investora Ovčařího

Prezident Miloš Zeman předal 42 státních vyznamenání u příležitosti svátku 28. října 2019.

Prezident Miloš Zeman předal 42 státních vyznamenání u příležitosti svátku 28. října 2019. Zdroj: ČTK

Prezident Miloš Zeman předal 42 státních vyznamenání u příležitosti svátku 28. října 2019.
Československý průmyslník, vizionář a spisovatel Jan Antonín Baťa. Byl vyznamenán Řádem bílého lva za zvláště vynikající zásluhy o stát.
Válečný veterán a hrdina druhé světové války, armádní generál ve výslužbě Emil Boček. Byl vyznamenán Řádem bílého lva za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost.
Československý generál justiční služby a profesor mezinárodního trestního práva Bohuslav Ečer. Byl vyznamenán Řádem bílého lva za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu.
Bývalý prezident a premiér České republiky profesor Václav Klaus. Byl vyznamenán Řádem bílého lva za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti politiky.
44
Fotogalerie

Prezident Miloš Zeman udělil v pondělí u příležitosti státního svátku 28. října státní vyznamenání 42 lidem. Řádem Bílého lva vyznamenal osm lidí, mezi nimi byl bývalý český prezident Václav Klaus, slovenský exprezident Rudolf Schuster, československý průmyslník Jan Antonín Baťa, armádní generál ve výslužbě Emil Boček, generál justiční služby Bohuslav Ečer, generálmajor a válečný veterán Josef Ocelka, generálporučík Jaroslav Selner a bývalý starosta Vídně Helmut Zilk.

"Je mi ctí, že mohu předat státní vyznamenání přibližně čtyřiceti výrazným osobnostem, které skutečně v naší společnosti zanechaly stopu, a to nikoli stopu uhlíkovou," řekl na úvod prezident.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka obdržel in memoriam evangelický kazatel a podplukovník Jan Jelínek, který zachraňoval pronásledované za druhé světové války. Prezident jej vyznamenal za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva.

Medaili za hrdinství dostalo šest osob, pět z nich bylo vyznamenáno za hrdinství v boji jako příslušnice 2. československé samostatné brigády v Sovětském svazu a nadporučice ve výslužbě Božena Ivanová nebo štábní praporčík Tomáš Procházka, který loni zemřel v Afghánistánu. David Michajlak obdržel medaili za hrdinství za záchranu lidského života. Při rvačce na koupališti v Dubí se loni zastal ženy s dítětem a zbila ho skupina lidí.

Ostatní ze 42 vyznamenaných převzali medaile Za zásluhy. Patřili mezi ně hokejista Jaromír Jágr, motocrossový mistr světa Libor Podmol či automobilová závodnice Eliška Junková-Khásová. Z podnikatelů obdrželi medaile investor Rudolf Ovčaří nebo Vladimír Plašil. Z vědců byli vyznamenáni porodník Antonín Doležal a specialista na laserové operace očí Jaroslav Madunický. Z umělců pak umělecký fotograf Jan Saudek, malíř a ilustrátor Kamil Lhoták nebo filmový režisér Emir Kusturica a mnoho dalších.

Nejvyšším státním vyznamenáním je Řád bílého lva, druhým je Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident uděluje také medaile Za hrdinství a Za zásluhy. Řádovými dny pro propůjčování či udělování státních vyznamenání českým občanům jsou 1. leden a 28. říjen, zvykem je předávat je především 28. října ve Vladislavském sále na Pražském hradě. Cizí státní příslušník je může dostat kdykoli.

Podívejte se, kdo je letošních 42 vyznamenaných: