Odboráři nevědí co chtějí, říká ministr Drábek | E15.cz

Odboráři nevědí co chtějí, říká ministr Drábek

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odboráři se rozhodli, že nebudou dál chodit na tripartitu na jednání s vládou a zaměstnavateli. Kabinet totiž nevyšel vstříc požadavkům, jejichž splněním podmiňovali svou účast na zasedáních. Důchodovou reformu se vláda odložit nechystá a nezastaví ani přípravy zákona o stávce. Dál se o něm ale bude jednat. Po mimořádném předsednictvu tripartity to řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil.

Zavadil uvedl, že odboráři dál zůstanou v pracovních skupinách tripartity a jednat bude i její předsednictvo. Sejde se kvůli dopadům reforem na rozpočet na konci června a srpna. Podle ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) postupují odbory jako chytrá horákyně.

„Dnešní jednání předsednictva tripartity připomínalo trošku pohádku 'ani nahá, ani oblečená', protože odboráři nechtějí jednat, a přitom chtějí jednat,“ uvedl Drábek. Podle něj sice předáci předložili požadavky, o nichž by chtěli diskutovat, ale současně oznámili, že na plénum tripartity chodit nebudou. Podotkl ale, že i jednání předsednictva a pracovních skupin mohou vést k dohodě.

Odbory žádaly hlavně odklad důchodové reformy. Ta má lidem od příštího roku umožnit převést část odvodů z veřejného důchodového systému do vlastního spoření u fondů. Podle ČMKOS by tak penzijní soustava mohla příští rok přijít o víc než 20 miliard korun a na důchody by mohly chybět peníze. Kabinet ale uvedl, že reformy měly být hotové už dávno a další odsouvání by jen zhoršilo situaci.

Předáci žádali také zastavení prací na zákonu o stávce. Ten začala vláda chystat po loňské stávce v dopravě, kterou odboráři namířili proti ní a jejím reformám. Zákon by měl stanovit pravidla takových protestů. Podle odborů se jimi ale vůbec nezabývá a má jen přitvrdit nynější podmínky. Návrh začala vláda projednávat minulou středu, ale odložila jej. Drábek ho měl do dvou týdnů upravit. „Máme ujištění, že zatím se o zákonu o stávce ve vládě jednat nebude,“ uvedl Zavadil. Podle něj bude o pravidlech „politické stávky“ ministr práce ještě s odboráři debatovat.

To potvrdil i Drábek. „Uskutečníme další jednání k věcnému záměru zákona o stávce, než ho vláda s konečnou platností projedná,“ řekl ministr. Přípravy zákona ale nezastaví, protože podle něj taková norma v českém právu chybí. Také zaměstnavatelé dnes uvedli, že jim nynější úprava stávky při sporech u kolektivního vyjednávání vyhovuje. S přípravou zákona o „politické stávce“ ale podnikatelé podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka nemají problém. „Je na vládě, aby připravila reálný inteligentní zákon o politické stávce, tak jak je ve většině zemí EU,“ uvedl Hanák.

Prohlédněte si fotografie z nedávné protestní akce odborů v Praze

Zaměstnavatelé dál trvají na tom, aby se jednalo také o čerpání peněz z EU. Podle Hanáka by vláda měla spočítat dopady na rozpočet a „udělat maximální přealokaci“ financí, aby to Česko nepoškodilo. Podnikatelé žádají také urychlené schválení předdůchodů a kurzarbeitu, prorůstová opatření i energetickou politiku. Návrhy na podporu ekonomického růstu by měla vláda předložit do konce července, energetickou politiku do konce srpna, dodal Hanák.

Příští společné zasedání vlády, odborů a zaměstnavatelů se mělo konat 28. června. Naposledy se plénum tripartity sešlo 19. dubna, odboráři však jednání po dvou hodinách opustili. Tvrdili, že kabinet nebyl připraven. Premiér tehdy postup předáků označil za divadlo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.