Odborníci vrací úder aktivistům. Kampaň podpoří očkování

očkování

očkování Zdroj: ctk

Aktivisté vám lžou, varují odborníci v rámci Evropského imunizačního týdne rodiče, aby neuvěřili kampaním proti očkování. Sdružení Společnost pacientů s následky po očkování šíří informace o vědeckých článcích, které mají dokazovat souvislost očkování těhotných s rizikem autismu pro dítě. „Společnost doporučila pozastavení doporučování očkování žen v těhotenství,“ uvádí předseda sdružení Václav Hrabák.

Podle vakcinologů se ale žádný nový objev nekoná a předmětné články v časopisu Science se vůbec vlivu očkování na vznik autismu netýkají. „Je to lživé tvrzení,“ říká Roman Chlíbek z České vakcinologické společnosti.

Vědci zkoumali na myších podrobnosti známého jevu, že infekce v těhotenství poškozuje plod. Zjistili, že v tom hraje roli imunitní reakce po virové nákaze, konkrétně interleukin IL17. Reakci na očkování nezkoumali. „Imunitní reakce po infekci není stejná jako po očkování,“ zdůrazňuje Chlíbek

Očkování odmítá kolem pěti procent rodičů. Roste počet těch, kteří o očkování pochybují a chtějí je odkládat do pozdějšího věku dítěte. Podle lékařů to souvisí s tím, že nemáme přímou zkušenost s důsledky příslušných nemocí. „Je to paradox, že úspěch vakcinace vede k názoru, že vakcíny už nejsou potřeba,“ říká Alena Šteflová, vedoucí české kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO).

Ohrožení ze strany migrantů

Děti odmítačů očkování mohou být ohroženy v souvislosti s migrační vlnou. Ve válkou postižených zemích, odkud prchají lidé do Evropy, totiž byl konfliktem zborcený i systém očkování. Týká se to i Sýrie. „Ve válečných konfliktech klesá proočkovanost, riziko může pro neočkované jedince stoupat,“ uvedla Vilma Marešová z kliniky infekčních nemocí Nemocnice Na Bulovce.

Očkování dětí zůstává v Česku povinné, ve výjimečných případech víry či svědomí nemají být rodiče popotahováni. Senátoři navrhují zmírnit pokuty pro mateřské školy, které by přijaly neočkované dítě, a zrušit zákaz účasti neočkovaných na dětských táborech a školách v přírodě.

Rodiče neočkovaných dětí vnímají tento zákaz jako čistě represivní opatření, které nemá s ochranou ostatních dětí nic společného. Povinné školní docházky se totiž jejich děti samozřejmě účastní. Vláda ale na poslední schůzi vyjádřila s těmito návrhy nesouhlas. Sněmovna podobné změny odmítla loni.

Podpořit chtějí odborníci i očkování seniorů. Pro ty jsou velmi nebezpečné pneumokokové zápaly plic, proti kterým existuje očkování. Lidé nad 65 let mají nárok na základní vakcínu hrazenou z veřejného zdravotního pojištění.

Existuje i vakcína vhodnější pro seniory, tu ale pojišťovny nehradí. I ta základní jim ovšem pomůže. „Zájem o očkování seniorů je reaktivně malý, kolem 20 procent. Věříme, že se to časem změní a zájem o prevenci bude růst s tím, jak se zvyšuje průměrný věk,“ říká Chlíbek.

Otevřenou otázkou zůstává odškodnění lidí poškozených povinným očkováním. „Už několik let žádáme ministerstvo zdravotnictví o zavedení odškodnění nežádoucích účinků po odškodnění,“ uvádí dětská praktická lékařka Parvine Gricová.