Olympijský výbor získal na sport mládeže čtvrt miliardy | E15.cz

Olympijský výbor získal na sport mládeže čtvrt miliardy

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Téměř čtvrt miliardy korun přistálo za první pololetí letošního roku od loterijních firem a sázkových kanceláří na účtech Českého olympijského výboru. Loni, kdy mohly tímto způsobem loterijní firmy přispět poprvé, poslaly za celý rok 444 milionů. Minimálně stejnou částku očekává ČOV i letos.

„Za první dvě čtvrtletí tohoto roku získal český sport z loterií více než 246 milionů, což jednotlivým svazům do budoucna výrazně pomůže budovat širší základnu šikovných dětí. Významně tomu napomáhá i fakt, že čerpat tyto prostředky mohou organizace v průběhu tří let,“ uvedl místopředseda ČOV Libor Varhaník.

Celkem desítka firem letos v pololetí přispěla částkou, která je ve srovnání se stejným obdobím loni vyšší o zhruba dvě pětiny. „Ovšem v minulém roce ve druhém kvartálu ještě nebyly podepsány smlouvy s některými společnostmi, které nyní již mezi dárce patří,“ uvedl Varhaník. Firmy navíc mohou přispívat čtvrtletně, pololetně nebo jednorázově na konci roku najednou.

Stejně peněz jako loni

Výbor by rád od provozovatelů loterií a kurzových sázek získal alespoň stejnou částku jako v minulém roce. „Podle aktuálního stavu, kdy český sport za první půlrok takto obdržel 246 milionů, věříme, že se to povede,“ míní místopředseda výboru.

Možnost odvést čtvrtinu ze své loterijní daně místo státu na sport mládeže mají loterijní a sázkové společnosti od loňska. Právo rozdělovat tyto peníze dostal právě olympijský výbor. Jedinou a zásadní podmínkou je, aby šly na mládežnický sport. Devět desetin peněz jde na organizovaný sport prostřednictvím sportovních svazů v čele s fotbalovým a hokejovým.

Deset procent je určeno na neorganizovaný sport například ve školách. Změnou oproti loňskému roku je, že letos olympijský výbor pošle zhruba desetinu z očekávaných peněz od loterijních firem přímo krajům. Výbor si od toho slibuje, že se peníze dostanou více do oblastí, kde je jich potřeba.

Peníze pro ČOV od loterijních firem v roce 2015 v mil. Kč
FirmaI. splátkaII. splátka
Tipsport6,55,5
Chance6,15,8
Tipsport.net29,726,5
Sazka58,462
Českomoravská loterijní0,4x
Loterie Korunka1,72,3
Synot Tip1,51,3
ViktoriaTip0,80,7
Fortuna Game1917,5
Maxi Tip0,5x
SLOT Groupxx
Celkem124,6121,6

Pramen: ČOV

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video