Označení profesí se v Česku změnilo, z uklízečky je operátorka podlahových ploch

Téměř o sto procent se rozchází s průměrným platem příjem uklízečky

Téměř o sto procent se rozchází s průměrným platem příjem uklízečky Zdroj: scom

Nejhorší je prý uklízet ulici Šimáčkovu a Janovského. Tamější obyvatelé tam po svých psech neuklízí.
Na zimu prý zabírá pohyb. Schovat se někam nemá smysl, říká paní Zuzana.
Práce je fyzicky náročná. Od sedmé hodiny ranní prochází ulicemi a sbírá odpadky a uklízí exkrementy po Letenských, kteří jsou líní použít sáčky.
Popelnice váží i s náčiním několik kilo.
Paní Zuzana má svůj sektor, o který se stará. Pracuje tak sama a má svůj klid - prostředí, ve kterém si nemusí na nic hrát.
9
Fotogalerie

Za posledních pár desítek let se v Česku změnilo označování řady profesí, znatelný je i nástup angličtiny do názvů pracovních pozic. 

Podle personálně-poradenské společnosti McROY Czech je z dělníka nyní operátor výroby, sekretářkám se říká asistentky a v extrémním případě firmy neváhají označit uklízečku za operátorku podlahových ploch. "Po roce 1989 se mnohé v označování pracovních pozic změnilo. Vznikly zcela nové profese, především v oblasti informačních technologií. A drtivý nástup mělo anglické přejmenování," řekl ČTK Erik Švarcbach z McROY Czech.

Dříve málo vídaným jevem je v současnosti obvyklé různé pojmenování pro shodnou profesi. Sekretářky už dnes nejsou v kurzu, zato se to v inzerátech hemží profesemi, jako jsou office support, office coordinator, office manager, executive assistant či personal assistant.

Ve všech případech jde o práci pro asistenty či asistentky, dříve sekretářky. S výjimkou státní správy také prakticky vymizeli náměstci a nahradili je nejčastěji anglické názvy. "Ve firmách chtějí, aby název profese zněl co nejatraktivněji a aby byl srozumitelný mezinárodně," uvedl Švarcbach. Z dělníka se tak stal operátor výroby a většina pozic v obchodních firmách obsahuje slovo manažer.

Některé tradiční profese změnám ale odolávají. Kuchaři jsou i nadále kuchaři, totéž platí pro lékaře nebo právníky. Ani řemeslné profese neprošly přejmenováním. Firmy v inzerátech dál hledají truhláře, svářeče, slévače či zámečníky.

Změny názvů profesí: Změny názvů profesí: | MCROY Czech