Pavel udělí Řád TGM šéfovi NATO Jensi Stoltenbergovi

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg Zdroj: ČTK / AP / Efrem Lukatsky

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě udělí Řád Tomáše Garrigua Masaryka generálnímu tajemníkovi Severoatlantické aliance (NATO) Jensi Stoltenbergovi. 

„Prezident republiky Petr Pavel ve čtvrtek dne 30. května 2024 v 16:30 na Pražském hradě udělí státní vyznamenání - Řád TGM III. třídy Jensi Stoltenbergovi, generálnímu tajemníkovi NATO,“ oznámila prezidentská kancelář. 

V Praze se ve čtvrtek a v pátek uskuteční neformální schůzka ministrů zahraničí Severoatlantické aliance. Hlavním tématem bude válka na Ukrajině a příprava na červencový summit aliance ve Washingtonu.

I když se neplánují žádné formální závěry, podle ministerstva zahraničí půjde o největší alianční akci v Česku od summitu NATO v Praze v roce 2002. Jednání se zúčastní i ministr zahraničí USA Antony Blinken.

Pavel se Stoltenbergem v minulosti po tři roky společně působili ve vedení NATO. Bývalý norský premiér stojí v čele NATO od roku 2014, zástupci členských států mu naposledy loni v létě prodloužili funkční období o další rok do letošního září. Generální tajemník je nejvýše postaveným civilistou v NATO, reprezentuje alianci navenek a slouží především jako prostředník. Pavel byl od června 2015 po tři roky předsedou Vojenského výboru NATO, což je nejvyšší vojenský orgán v alianci.