Pentě loni klesl zisk téměř o polovinu. Skupina během pandemie snížila investice do rozvoje

Marek Dospiva, spolumajitel společnosti Penta

Marek Dospiva, spolumajitel společnosti Penta Zdroj: Tomeš Michael / E15

Spolumajitel investiční skupiny Penta Jaroslav Haščák
2
Fotogalerie

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. 

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

„Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku,“ uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy korun.

Činnost nemocnic a zdravotnických zařízení Penta Hospitals Internacional, které působí na Slovensku, v Česku a Polsku, byla vypuknutím pandemie podle firmy ovlivněná zcela zásadně. Zařízení jsou součástí veřejného zdravotnictví a poskytují zdravotní péči desítkám tisíc pacientů s onemocněním covid-19. V Bratislavě pokračuje bez omezení výstavba nemocnice nové generace, která by měla být dokončena na začátku roku 2023. Celkové investiční náklady na ni dosáhnou 240 milionů eur (v přepočtu zhruba 6,2 miliardy korun).

U zdravotní pojišťovny Dôvera Penta snížila její hodnotu ve svém portfoliu. A to především kvůli nestabilitě regulačního prostředí a také kompenzacím nákladů poskytovatelům zdravotní péče v souvislosti s pandemií, uvedla firma.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 tisíc lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy korun.