Insolvence se odkládají. Dlužníci i advokáti odkládají schůzky | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Počet insolvenčních návrhů se v dubnu propadl o třetinu. Dlužníci i advokáti odkládají schůzky

Ondřej Souček

Ondřej Souček

Dramatický nárůst insolvencí se zatím nekoná. V dubnu počet navržených insolvencí naopak klesl o 38 procent na 1746, což je nejméně od loňského května, vyplývá z dat ministerstva spravedlnosti. Důvodem je omezení kontaktu mezi lidmi, odhadují soudci i insolvenční správci.

„K sepsání a následnému podání návrhu se dlužník musí sejít s advokátem či jinou osobou oprávněnou sepsat návrh, což je nyní složitější. Poté, co se společnost vrátí do běžného pracovního procesu, však očekáváme návrat na původní čísla. A postupně také významný růst,“ odhaduje předseda senátu krajského soudu v Liberci Martin Omelka, podle nějž budou mít lidé do budoucna problémy splácet odložené splátky, nájmy a jiné platby.

Schválené moratorium na splácení úvěrů podle něj zatím počet nových návrhů neovlivnilo a promítne se do něj až s odstupem času. „Moratorium je nové opatření a dlužník většinou podává návrh až v době, kdy má dluhy značně dlouho po splatnosti,“ vysvětluje Omelka.

Omelkovo vysvětlení potvrzuje i insolvenční správce Michal Žižlavský, který je zároveň členem představenstva České advokátní komory. „V uplynulém měsíci skutečně došlo k poklesu podaných návrhů na oddlužení. Advokáti a další sepisovatelé návrhů totiž z preventivních důvodů omezili jednání vyžadující osobní kontakt a také řada dlužníků teď ještě řeší spíše jiné záležitosti než právní,“ sdělil deníku E15 Žižlavský.

Komentář Dušana Šrámka: Lex Covid nahrává víc dlužníkům

Podle Žižlavského jsou sice velké advokátní kanceláře schopny připravit vše potřebné distančně za využití online platforem, řada dlužníků k tomu ale nemá potřebné technické vybavení. Problémy spojené s ekonomickou krizí tak podle něho lidé začnou řešit, až opadnou opatření státu spojená s nouzovým stavem. 

„Očekávám, že se v nejbližších měsících počty návrhů na oddlužení prudce zvýší. Kromě spotřebitelů zřejmě narostou počty živnostníků, postižených v důsledku uzavření provozoven, poklesu poptávky a problémů v dodavatelsko-odběratelském řetězci,“ dodal Žižlavský.

Kšeftování s dluhy poslanci odmítají. Vládní novela míří do klíčového výboru

Tomáš Valášek, výkonný ředitel společnosti Insolvence 2008, přitom varuje, že schválené úvěrové moratorium může v mnoha případech naopak vést k dluhové spirále. „Nikdo nechce jít rovnou do insolvence. Lidé v problémech si nejdříve začnou postupně půjčovat peníze. Některým z nich úvěry skutečně pomohou těžké období přečkat, jiní však roztočí dluhovou spirálu natolik, že se z ní už nedokážou dostat,“ vysvětluje Valášek.

V dubnu bylo zároveň vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června 2019. Celkem se jednalo o 1335 osobních bankrotů, což je o 159 méně než v březnu a zároveň nejnižší počet od června 2019, vyplývá ze statistik společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Oddlužení představuje způsob, jak se mohou spotřebitelé a drobní podnikatelé zbavit podstatné části dluhů, které jim v současné době rostou.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!