Pojistný trh v Česku loni zrychlil o skoro čtyři procenta | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Pojistný trh v Česku loni zrychlil o skoro čtyři procenta

Pojistný trh v Česku loni zrychlil o skoro čtyři procenta
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Český pojistný trh loni zrychlil růst. Pojišťovny vybraly na pojistném 122,9 miliardy korun, což je meziročně o 3,8 procenta více. Životní pojištění stagnovalo, neživotní pojištění vzrostlo o 5,9 procenta. Předloni trh vzrostl o 2,1 procenta na 118,5 miliardy korun. Informace přinesla Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 97 procentním podílem na trhu.

Životní pojištění po předchozích poklesech loni meziročně stouplo o 30 milionů na 43,69 miliardy korun. Pokles životního pojištění u produktů s jednorázově placeným pojistným dále pokračuje, když pojistné předepsané za celý rok 2017 meziročně kleslo o 17 procent. Produkty s běžně placeným pojistným vzrostly o 0,7 procenta na 42,50 miliardy korun.

U životního pojištění meziročně klesá počet aktivních pojistných smluv, ve srovnání s koncem roku 2016 je jejich počet o 151 tisíc nižší. Od prvního pololetí se ale už začíná stabilizovat na aktuální hodnotě 5,38 milionu.

Počet nově uzavíraných smluv běžně placeného životního pojištění dále klesá, byť méně výrazným tempem než v minulých obdobích, a stále se snižuje i počet ukončených smluv. Ve srovnání s rokem 2016 počet smluv nového obchodu i počet ukončených smluv poklesly srovnatelně o zhruba osm procent, uvedl analytik asociace Jaroslav Urban.

Škody na majetku loni vzrostly téměř o třetinu, také kvůli orkánu Herwart

"Pojistný trh navazuje na pozitivní vývoj v reálné ekonomice. Negativní vývoj v životním pojištění v minulých letech se začíná pomalu obracet, a to jak z hlediska předepsaného pojistného, tak ve snížení počtu ukončených smluv," komentoval čísla a obchodní ředitel společnosti Chytrý Honza Jan Steinbauer. Zvýšený počet nově prodaných aut sebou nese i významný růst v havarijním pojištění i povinném ručení. Taktéž majetkové pojištění kopíruje zlepšující se ekonomickou sílu obyvatel. Hlavním hnacím motorem zde byl jeden z rekordních roků na hypotečním trhu i rostoucí ceny nemovitostí, dodal.

V rámci neživotního pojištění povinné ručení posílilo o 4,2 procenta a tento růst se ještě urychlil zejména ve čtvrtém čtvrtletí 2017. Růst předepsaného pojistného nicméně stále zásadně nepřekonává v posledních letech stabilní tříprocentní tempo nárůstu pojištěných vozidel.

Finanční arbitr: pojišťovny mohou mít desítky tisíc vadných smluv

Havarijní pojištění si udržuje vysoké tempo růstu o 8,4 procenta. Tento pokračující výrazný růst je daný navyšujícím se počtem havarijně pojištěných vozidel.

Podnikatelská pojištění v roce 2017 potvrdila solidní nárůst 5,4 procenta díky příznivé kondici české ekonomiky. Nově sledovaná skupina retailového majetkového a odpovědnostního pojištění dosáhla v roce 2017 předpisu pojistného 11,11 miliardy korun a proti roku 2016 posílila o 4,1 procenta.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!