Pokud sněmovna neprodlouží nouzový stav, v zemědělství budou chybět tisíce cizinců, tvrdí Toman | E15.cz

Pokud sněmovna neprodlouží nouzový stav, v zemědělství budou chybět tisíce cizinců, tvrdí Toman

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) varuje před odlivem pracovníků ze zahraničí, které zaměstvávají zemědělské podniky. Podle předsedy opoziční KDU-ČSL Mariana Jurečky lze situaci řešit i mimo nouzový stav.

Kvůli vypršení víz po možném zrušení nouzového stavu opustí Česko až pět tisíc  cizinců, kteří pracují v zemědělství. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Už nyní podle něj v oboru chybí přes tři tisíce lidí. Resort zemědělství zároveň chystá další program na podporu malých podniků.

"V okamžiku, kdy skončí nouzový stav, budou muset všichni pracovníci za zahraničí s prodlouženými vízy opustit Českou republiku. Jde o lidi, kteří mají propadlá víza, ale ty jsou prodloužena pouze po dobu nouzového stavu," uvedl Toman s tím, že jde až o čtvrtinu z celkového počtu 20 tisíc zahraničních pracovníků v zemi. Nedostatek zaměstnanců se navíc bude podle ministra v létě prohlubovat.

Šéf KDU-ČSL a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka však míní, že kvůli tomu není potřeba prodlužovat nouzový stav. "Jsme připraveni ve sněmovně některé změny ve stavu legislativní nouze v zákonech upravit, není k tomu nutný nouzový stav," řekl. Dodal, že rostoucí nedostatek pracovníků je třeba řešit jinak než nouzovým stavem.

Toman chce zjednodušit podmínky pro zaměstnávání sezonních pracovníků. Ministerstvo navrhlo zvýšení maximálního počtu hodin u dohod o pracovní činnosti ze současných 300 hodin na 600 až 1000 hodin. S tím však podle Tomana nesouhlasilo ministerstvo práce a sociálních věcí, o věci se tak bude ještě jednat. Podle Tomana by měly být také posunuty odvody ze sociálního pojištění.

Současná krize přispívá i k růstu cen potravin. Ceny rostou zejména u zeleniny, ovoce či vepřového masa. Problémy jsou i s vývozem některých produktů, zejména pak mléka, protože nelze vyvážet do Itálie a dalších zemí. U mléčných výrobků tak může cena naopak klesat.

Vláda podle Tomana k zamezení výkyvů cen a posílení soběstačnosti rozhodla o navýšení Programu rozvoje venkova o další 3,3 miliardy korun, další miliarda měla jít na Podpůrný a garanční rolnický a lesní fond a půl miliardy na další zemědělské programy. Resort by měl také nyní uvolnit dalších půl miliardy korun k posílení likvidity zemědělců. Z toho by mělo být 150 tisíc korun na podnik nevratných. Přes 90 procent z peněz by měly dostat malé podniky. Program úřad spustí do 20. května.

Jurečka v této souvislosti upozornil, že kromě koronavirové a ekonomické krize, je nutné řešit i současné sucho. To podle něj může způsobit v zemědělství ještě větší škody.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video