Policie se vrací ke kauze odvolaného ministra dopravy Kremlíka | e15.cz

Policie musí přešetřit kauzu elektronických vinět, která vedla k odvolání Kremlíka

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Policie se bude muset znovu zabývat kauzou tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž loni skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Dnes to uvedla Česká televize (ČT), podle níž dozorující státní zástupce vrátil odložený případ kriminalistům k dalšímu prověřování. Trestní oznámení kvůli tendru podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky za 401 milion korun označoval za předraženou.

Policie případ původně odložila loni v listopadu. „Rozhodnutí bylo přezkoumáno, přičemž závěr je takový, že pro řádné objasnění věci je prověřování ještě třeba doplnit,“ řekl ČT Marek Bodlák z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Elektronické známky od letošního roku nahradily staré papírové kupony, jejichž platnost definitivně skončila na konci ledna. Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) loni v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun.

Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci. Později i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla následně zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení. Stát nakonec kromě původní soutěže na provozovatele systému známek zastavil i návazné tendry. Ministerstvo dopravy poté zakázku zadalo státnímu podniku Cendis. Systém za 309 milionů korun spustil stát loni v prosinci.

 

 

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video