Policie obvinila jednatele Likérky Drak Pavla Čanigu | E15.cz

Policie obvinila jednatele Likérky Drak Pavla Čanigu

Jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga
Jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Policie obvinila jednatele Likérky Drak z Chvalčova na Kroměřížsku Pavla Čanigu z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Zlínský žalobce Roman Kafka také podal návrh na jeho vzetí do vazby. Dvaačtyřicetiletému Čanigovi hrozí až osmileté vězení. Muž byl zadržen v úterý poté, co ve skladu společnosti Verdana, která je výhradním distributorem Likérky Drak pro Česko, byly nalezeny lihoviny s 50 procenty metylakoholu.

Po osmatřicetiletém jednateli Verdany Robertu Sedlaříkovi z Fryštáku na Zlínsku police stále pátrá. „Po panu Sedlaříkovi jsme vyhlásili pátrání v rámci celé Evropy,“ řekl náměstek policejního prezidenta Václav Kučera. Dodal, že policisté budou prověřovat i tvrzení jednoho z obžalovaných v případu Toflova gangu, který u soudu mluvil o nelegálním obchodu s lihem v souvislosti s Likérkou Drak.

Od dnešního dne navíc Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej letos distribuovaného tuzemáku Likérky Drak, protože právě v něm byl nalezen jedovatý metylalkohol.

Tuzemák o obsahu 0,42 litru, celkem 7600 lahví, byl nalezen na konci září ve skladu firmy Verdana ve Zlíně v bývalém areálu Svitu. Podle mluvčího SZPI Pavla Kopřivy by objevené množství dokázalo usmrtit tisíce lidí. Výrobce měl lihovinu připravenou k distribuci do maloobchodní sítě. Na podezřelý sklad upozornil inspektory anonym. Jednatel Likérky Drak Čaniga byl úterními výsledky rozborů překvapen. Nechápu to, je to naprostý nesmysl, řekl. Dodal, že jej nikdo nekontaktoval a že se musí s věcí seznámit. Odpoledne už telefon nezvedal, zadržela jej policie.

Podobně tomu bylo u Sedlaříka, který dříve tvrdil, že jediným problémem u alkoholu ve skladu, kde inspekce našla 31 426 lahví a šestilitrových barelů Likérky Drak, celkem tedy 56 360 litrů lihovin, byly nečitelné šarže u některých výrobků. Po opravě prý měly být uvedeny do prodeje. V úterý však po oznámení inspekce Sedlařík svůj mobilní telefon nezvedal.

Laboratorní analýza odebraných vzorků prokázala, že v litru absolutního alkoholu bylo téměř 536 tisíc miligramů metanolu, znamená to tedy, že metanol a etanol byl míchán do výrobku půl na půl. Inspekce předala případ policii a Celní správě. Policie zjišťuje, odkud metanol v lihovině Likérky Drak pocházel.

Jméno Likérky Drak již na počátku aféry zmínila příbramská policie. Etiketa společnosti podle ní byla na barelech s alkoholem, který byl nalezen v prodejně, kde údajně nakupoval jeden z otrávených. Čaniga ale označil tyto etikety za padělky a dokonce vypsal odměnu milion korun pro toho, jehož informace povedou k dopadení výrobce otráveného alkoholu.

Metanolová aféra vypukla na začátku září, vyžádala si 28 životů a další lidé budou mít doživotní následky, zejména poškozený zrak. Stíháno je několik desítek lidí. Dva údajní původci otravy a distributor pančovaného alkoholu jsou obviněni z úmyslného obecného ohrožení se sazbou 12 až 20 let, případně jim může hrozit i výjimečný trest.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.