Policie zasahuje proti lidem spojovaným se Ševětínem | E15.cz

Policie zasahuje proti lidem spojovaným se Ševětínem

Policie zasahuje proti lidem spojovaným se Ševětínem
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ChristofferRiemer via Wikimedia Commons (CC BY 3.0)
Policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) podle serveru Lidovky.cz zasahuje proti lidem spojovaným s fotovoltaickou elektrárnou v Ševětíně. Detektivové se prý zaměřili na manažery firem Mapro a IES Recycling a údajně se zajímají i o dva vysoce postavené manažery z ČEZ Obnovitelné zdroje.

Policejní akci potvrdily serveru zdroje z ČEZ. „Provádíme standardní úkony běžícího trestního řízení, nejde o žádné zadržování osob. Blíže se vyjadřovat nebudeme,“ řekl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž řekl, že policisté dnes dopoledne přišli do sídla dvou dceřiných firem ČEZ pro podklady týkající se fotovoltaických elektráren. Firma podle něj už dřív dala policii veškeré požadované podklady ohledně těchto elektráren a podobně se k tomu bude stavět i dál. „O nikoho ze současných manažerů firmy ani dceřiných společností se policisté ale nezajímají a o bývalých nemám informace,“ řekl mluvčí.

Třetí největší

Fotovoltaická elektrárna Ševětín na Českobudějovicku je s instalovaným výkonem 29,9 MW třetí největší fotovoltaickou elektrárnou v Česku. Provoz zahájila v prosinci 2010, vlastníkem je nyní polostátní ČEZ.

Podle informací týdeníku Respekt zmizelo při stavbě solárního parku v Ševětíně sto milionů korun. Stejnou sumu detektivové údajně zmrazili na účtech jednoho z hlavních garantů stavby elektrárny, olomoucké firmy IES Recycling, kvůli podezření, že je vyplatil ČEZ za vícepráce na stavbě, které se ve skutečnosti nedělaly.

Druhým garantem projektu byla firma Mapro. Její tři bývalí majitelé podle týdeníku tvrdí, že desítky milionů korun odcházely z Mapra například do pražské advokátní kanceláře, v níž od roku 2010 působí exministr vnitra Ivan Langer.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!