Policista ÚOOZ jde do vazby. Není to odveta za Olomouc, tvrdí žalobci | e15.cz

Policista ÚOOZ jde do vazby. Není to odveta za Olomouc, tvrdí žalobci

Zásah ÚOOZ v Olomouci
Zásah ÚOOZ v Olomouci
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Soud poslal do vazby policistu, jehož Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z korupce či úniků informací. Důvodem je obava z toho, že by mohl ovlivňovat nevyslechnuté svědky. Uvalení vazby ráno navrhli žalobci. Policistovi hrozí až 12 let vězení.

GIBS v úterý zasahovala na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová sdělila, že pak inspekce zahájila trestní stíhání dvou lidí, z nichž jeden je příslušníkem útvaru policie s celorepublikovou působností v postavení vedoucího oddělení. Kauza podle Zenklové spočívá v neoprávněném zjišťování a předávání informací z policejních databází a z probíhajících trestních řízení nepovolanému člověku na základě jeho požadavku.

Informace se týkaly lidí z podnikatelského a veřejného prostředí i firem. Policista byl obviněn z přijetí úplatku, zneužití pravomoci a porušení povinností příslušníka bezpečnostního sboru. Druhému obviněnému hrozí až šest let vězení za podplácení.

Policisty vyšetřuje policie

O ÚOOZ a GIBS se v posledních dnech psalo zejména v souvislosti s operací Vidkun. Kauzu údajné korupce v policejních řadách totiž vyšetřuje policie, a nikoliv GIBS, která se kriminalitou uvnitř policie zabývá. V sítu policie skončili hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil, podnikatel Ivan Kyselý, náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec a šéf tamní hospodářské kriminálky Radek Petrůj. Podle informací, které se v minulých dnech objevily v médiích, se detektivové při vyšetřování kauzy zajímali i o vedoucího olomoucké pobočky GIBS Tomáše Uličného.

Žalobci však odmítli, že by zásah byl odvetou za akci v Olomouckém kraji. GIBS totiž zahájila trestní řízení pod dozorem žalobců již v roce 2014. Zásah GIBS za standardní činnost označilo také ministerstvo vnitra.

Údajně nadstandardní vazby mezi policejním náměstkem Kadlecem a podnikatelem Kyselým z olomoucké kauzy už před třemi lety na základě anonymu vyšetřovala olomoucká odbočka GIBS, která však případ odložila. Vysvětlení celé kauzy bude chtít po šéfovi GIBS Ivanu Bílkovi premiér Bohuslav Sobotka, sejde se s ním v pátek.

Bohumil Pečinka: Hra o trůny po česku

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery