Politici znovuotevřeli historickou budovu Národního muzea

Pro veřejnost se muzeum otevřelo po 42 měsících rekonstrukce.

Pro veřejnost se muzeum otevřelo po 42 měsících rekonstrukce. Zdroj: Blesk:Czech News Center / Rušinová Mária

Pro veřejnost se muzeum otevřelo po 42 měsících rekonstrukce.
Livia Klausová (27.10.2018)
Livia Klausová  (27.10.2018)
Dominik Duka se zúčastnil znovuotevření Národního muzea
Jan Hamáček 27.10.2018
17
Fotogalerie

Projevy prezidenta Miloše Zemana, premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedy slovenské vlády Petera Pellegriniho znovuzahájily v sobotu odpoledne provoz historické budovy Národního muzea v Praze. Po rekonstrukci, která trvala 42 měsíců, muzeum oficiálně otevřeli Babiš s Pellegrinim, když společně rozezněli zvon. Veřejnosti se muzeum otevře v neděli. Babiš v proslovu ocenil přínos ředitele muzea Michala Lukeše při rekonstrukci. Zeman by na něj měl myslet za rok při výběru lidí, kterým udělí státní vyznamenání, konstatoval.

Premiér ocenil schopnost Československa a Česka opakovaně generovat světově významné osobnosti, i když po roce 1948, 1968 a při dalších historických událostech řada občanů odešla ze země. Lidé v Česku si podle něj mají víc věřit, přestat s nadáváním, brbláním a vykopáváním příkopů mezi sebou. "My na to máme. Myslím, že to cítíme všichni, tak ať to ví celý svět," konstatoval Babiš.

Češi se podle premiéra dokážou vždy rychle zorientovat, přicházet s novými řešeními. "Ani 50 let potlačování svobody z nás nevytlouklo kreativitu, pracovitost, zručnost," uvedl. Zmínil některé vědce, spisovatele, filmaře i sportovce, kteří podle něj představují a představovali "světovou extraligu".

Pellegrini uvedl, že navzdory některým peripetiím je vztah Česka a Slovenska ve světě vzorem. Vzájemných vztahů si podle něj musejí oba státy vážit, ale nespoléhat se na to, že přicházejí automaticky. "Kultivujme naše přátelství při každé příležitosti. Ve složitých časech se potřebujeme ještě více než kdykoliv předtím," uvedl.

Zeman kritizoval, že se v Praze nedaří stavět nové krásné budovy. Popřál politikům, kteří se ujímají města po nedávných komunálních volbách, aby měli odvahu preferovat moderní soudobé architekty. "Vzpomeňte na osud knihovny (Jana) Kaplického na Letenské pláni, mělo to být magické oko nad Prahou, z tohoto oka nezbylo nic kvůli politickým šarvátkám," uvedl.

Slavnostní zahájení v Pantheonu muzea, který zdobí busty významných osobností především z doby budování muzea, zahájily hymny Slovenska a Česka, následoval filmový sestřih klíčových momentů společného století Čechů a Slováků. Po projevech zazněla v premiéře sinfonietta Monumenta Bohemica autora Aleše Březiny v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Pro veřejnost je na sobotní večer připraven videomapping na budovu muzea. Budova se návštěvníkům otevře v neděli dopoledne. K vidění budou dvě výstavy k výročí vzniku Československa a muzea a interiéry v přízemí a prvním patře. Oblíbenou velrybu a stálé expozice spatří návštěvníci až v příštím roce. Náklady na rekonstrukci byly 1,8 miliardy korun, výstavní prostory se díky ní rozšíří o 30 procent.