Rozpočet spadl do téměř dvanáctimiliardového schodku, chybějí peníze z EU

Ivan Pilný

Ivan Pilný Zdroj: ČTK

ministerstvo financí
Ministerstvo financí
Alena Schillerová o brífinku (15. května 2017)
Andrej Babiš a Alena Schillerová o brífinku (15. května 2017)
Kandidátka na ministryni. Alena Schillerová by mohla nahradit Andreje Babiše v čele financí.
6
Fotogalerie

Hospodaření státu se v listopadu dostalo do schodku 11,6 miliardy korun z říjnového přebytku 26,5 miliardy korun. Loni v listopadu rozpočet vykázal přebytek 55,5 miliardy korun. Za meziročním zhoršením stojí především nižší příjmy z EU, informovalo ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun.

Příjem peněz z EU klesl ke konci listopadu meziročně o 74,3 miliardy korun. Po očištění příjmů i výdajů o evropské peníze skončil rozpočet letos ke konci listopadu ve schodku 13 miliard korun, zatímco loni ke konci listopadu to bylo 14,7 miliardy korun.

Ke konci listopadu příjmy rozpočtu meziročně klesly o 6,5 miliardy na 1141,8 miliardy korun. Výdaje stouply o 60,6 miliardy na 1153,4 miliardy korun. Celkové daňové příjmy bez sociálního zabezpečení stouply meziročně o 40,9 miliardy na 609,8 miliardy korun.

"Jsem velmi spokojený s vývojem letošního rozpočtu a jak se vyvíjí výběr daní. Pokud zahrneme evropské peníze, jejichž čerpání se s koncem roku zrychluje, tak bychom mohli být na konci roku v mírném přebytku. Pokud to očistíme od tohoto vlivu, tak bychom mohli být v mírném deficitu," uvedl ministr financí Ivan Pilný.

Příjmy rozpočtu z daně z přidané hodnoty (DPH) meziročně stouply o zhruba devět procent na 241,6 miliardy korun. Za posledních osm měsíců tak roste podle ministerstva financí inkaso DPH kolem úrovně deseti procent, a to přesto, že růst výdajů na konečnou spotřebu vlády a domácností je mírně pod šesti procenty. Vyšší tempo růstu výběru DPH je tak podle úřadu důsledkem hlavně loňského zavedení kontrolních hlášení a elektronické evidence tržeb (EET).

Ministerstvo financí dále informovalo, že celkový dopad EET na inkaso DPH za leden až říjen bylo na úrovni veřejných rozpočtů 3,6 miliardy korun. Celoroční plán přitom počítá se 4,3 miliardy korun. "Na základě dosavadního vývoje očekáváme, že skutečný celoroční rozpočtový dopad EET na konci roku dosáhne necelých pěti miliard korun" uvedlo MF.

Výběr spotřebních daní včetně tzv. energetických daní a odvodu z elektřiny ze slunečního záření stoupl o tři procenta na 141,5 miliardy korun. Inkaso daní z příjmů právnických osob dosáhlo 92,1 miliardy korun, což znamenalo meziroční růst o 2,9 procenta.

Nejvíce peněz je v rámci běžných výdajů každoročně vynakládáno na sociální dávky. Koncem listopadu na ně šlo 484,8 miliardy korun, což je meziroční růst o 16 miliard korun. Na tom se podílely zejména výdaje na důchody s růstem o 14,5 miliardy korun.