Praha má šanci zvrátit osud stavebních předpisů, tvrdí ministerstvo | E15.cz

Praha má šanci zvrátit osud stavebních předpisů, tvrdí ministerstvo

Praha (ilustrační foto)
Praha (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: mrholle via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v úterý Praze nepošle rozhodnutí týkající se pozastavení účinnosti stavebních předpisů. Očekává totiž, že město přislíbí nápravu tak, aby ministerstvo předpisy zrušit nemuselo. Náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice) v reakci na to uvedl, že bude ministerstvo o situaci informovat dopisem.

Ministryně Karla Šlechtová (za ANO) minulý týden ve středu po jednání s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) uvedla, že 23. prosince účinnost předpisů pozastaví a to do doby, než Praha vypracuje nové.

O termínu pro možné odvolání tehdy ministryně novináře neinformovala. Den poté o situaci bouřlivě diskutovali pražští zastupitelé a v pátek se rada města usnesla, že se proti případnému rušení předpisů bude bránit právní cestou, případně u soudu.

MMR: Praha má šanci rozhodnutí zvrátit

Ministerstvo ústy mluvčího Karla Dlabače uvedlo, že Praha má možnost situaci zvrátit. „V úterý Praze vyprší lhůta, v níž může reagovat, a odvrátit tak rozhodnutí ministerstva, kterým by vešly v platnost obecné stavební předpisy,“ uvedl mluvčí. Podle něj stačí oficiální příslib, kterým se město zaváže nastalou situaci řešit. Stropnický na to uvedl, že ministerstvu původně příslib nestačil. Nicméně ještě pošle dopis, v němž uvede důvody minulý týden schválené komplexní novelizace předpisů.

Stavební předpisy, které jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu, schválila v létě minulá rada města pod vedením tehdejšího primátora Tomáše Hudečka. Ještě předtím, než v říjnu vešly v platnost, vzbudily bouřlivou debatu. Billboardová lobby kvůli nim vyvolala silnou mediální kampaň. Nesouhlasila totiž s regulací reklamy, kterou předpisy přinášejí. Ministerstvo následně přišlo s připomínkami a vyžádalo si od Prahy úpravu předpisů.

Vedení města uvedlo, že žádosti ministerstva nelze v zákonných lhůtách dostát. Ministerstvo pak pohrozilo pozastavením účinnosti předpisů. Vešly by tak v platnost obecně platné předpisy, které ovšem podle některých umožní mimo jiné zástavbu zelených ploch na sídlištích, rozšiřování počtu billboardů a zavedení reklamy v památkové rezervaci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.