Pravděpodobně poženeme Prahu na arbitráž, tvrdí vlastník opencard | E15.cz

Pravděpodobně poženeme Prahu na arbitráž, tvrdí vlastník opencard

Opencard
Opencard
• 
ZDROJ: Mlada fronta E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vlastník opencard, firma eMoneyService (EMS), zvažuje mezinárodní arbitráž. Důvodem jsou zejména dluhy hlavního města vůči firmě. Novinářům to dnes řekl šéf EMS v Česku Petr Stránský. Praha podle firmy znemožňuje, aby mohla zkontrolovat systém opencard, navíc systém podle ní nikdo nekontroluje. EMS se s Prahou a dopravním podnikem (DPP) soudí o nezaplacené dluhy ve výši 140 milionů korun.

„Velmi pravděpodobně to uděláme,“ řekl Stránský v souvislosti s možnou arbitráží. Zároveň firma ale nechce podle Stránského „zavírat před Prahou dveře“. „S městem se chceme dohodnout. To, že opencard stále funguje, je malý zázrak. Poslední tři měsíce ale není s kým se domlouvat,“ uvedl.

Firma po městě dlouhodobě požaduje, aby jí umožnilo zkontrolovat systém, na kterém karta funguje. EMS tvrdí, že jí není umožněn přístup k systému a má prý podezření, že město porušuje zákon - u soudu se loni v prosinci domohla rozhodnutí, které Praze nařizuje umožnit EMS nahlédnout do systému.

Společnosti EMS bylo umožněno provedení kontroly každý pracovní den, kdy o to požádala

„Městská společnost Operátor opencard si dá práci s tím, aby nám mohli říct, že to a to nejde,“ řekl Stránský s tím, že firma prý ani neví, v kterých počítačích a na kterých serverech je systém nyní nahrán.

Praha se soudní pře s EMS neobává. S tvrzením, že firmě neumožnilo nahlédnout do systému, nesouhlasí. „Společnosti EMS bylo umožněno provedení kontroly každý pracovní den, kdy o to požádala, a to vždy nejméně po dobu čtyř až šesti hodin. Naposledy se tak stalo 22. prosince 2015. Přístup byl dosud umožněn jak k databázi, tak do serverovny k provozním serverům, ke každému počítači v back-officu, přičemž byl samozřejmě nabídnut i přístup k počítačovému vybavení v takzvanému front-officu ve Škodově paláci, kde probíhá styk s klienty,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Přerušované vydávání

Praha nemá s EMS uzavřenu smlouvu na podporu systému opencard. Její vydávání v uplynulých měsících bylo několikrát přerušeno, právě kvůli platnosti certifikátů. Praha před časem obvinila z výpadku EMS, firma vinu odmítla. Naopak Prahu obvinila z porušování zákona.

Právě kvůli chybějící podpoře na podzim několikrát vypadlo vydávání karet. V rámci sporů rovněž EMS vyzvala město, aby fungování karty úplně zastavilo. To tak neučinilo, dosud však neřeklo, jak chce s kartou do budoucna konkrétně naložit.

Vlastník karty se už s Prahou a dopravním podnikem soudí kvůli údajným nezaplaceným dluhům a penězům za použití licencí. Firma podala žaloby o celkem 60 milionů korun. Spory se táhnou řadu měsíců, verdikt soud dosud nevynesl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video