Premiér: Za problémy s dávkami je zodpovědná ministryně Müllerová | E15.cz

Premiér: Za problémy s dávkami je zodpovědná ministryně Müllerová

Petr Nečas, ODS
Petr Nečas, ODS
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, nos

Přestřelka kolem problémů ministerstva práce pokračuje. Ministryně Ludmila Müllerová (TOP 09) nese podle premiéra Petra Nečase (ODS) odpovědnost za vyřešení problémů s výplatou sociálních dávek. Nemá však odpovědnost za staré problémy resortu, řekl Nečas na briefingu po regionálním sněmu ODS v Pozlovicích u Luhačovic na Zlínsku.

Kolem výplaty dávek je nyní mnoho problémů a stížností, kritizované novinky, jako například sKarty, zavedlo ministerstvo za minulého vedení úřadu v čele s Jaromírem Drábkem (TOP 09).

„Paní ministryně nastoupila na resort poměrně nedávno, navíc na resort, který byl těžce poškozen předchozím vedením. Nenese zodpovědnost za problémy například kolem informačních systémů při výplatě sociálních dávek. Nicméně tím, že se stala ministryní, ponese odpovědnost za to, zda tyto problémy vyřeší,“ řekl Nečas na dotaz, zda zvažuje vyzvat ministryni k rezignaci, pokud se problémy s výplatami dávek zhorší.

Ministerstvo práce musí nyní mimo jiné chystat krizový plán, pokud by muselo přestat používat systém pro výplatu dávek, jak rozhodl antimonopolní úřad. Podle sociálního výboru Sněmovny totiž hrozí výpadek vyplácení dávek. Spor mezi koaliční TOP 09 a premiérem je také o osud sociálních karet, přes které mají lidé dostávat sociální dávky. Vláda by o tom měla rozhodnout příští týden. Nečas již dříve doporučil, aby kritizovaný systém úplně skončil. TOP 09 s tím nesouhlasí.

Müllerová minulý týden k jednání vlády předložila materiál, který počítá s úpravami sKarty. Podle návrhu by karty fungovaly povinně jako průkazky, konto k nim u České spořitelny a placení s nimi by bylo jen dobrovolné. Nyní musí mít příjemci dávek spořitelní účet automaticky. Ministerstvo podle své šéfky nemůže „v žádném případě“ přijít s návrhem na zrušení karty, vystavilo by se prý rizikům uvedeným ve smlouvě s Českou spořitelnou.

Spořitelna má s ministerstvem práce smlouvu do roku 2024. Podle kontraktu původně počítala s tím, že by přes sKarty putovalo nejméně 98 procent dávek a v budoucnu i penze.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.