Prezident Pavel odkládá podpis penzijní novely. Vláda chce, aby platila od září

Prezident Petr Pavel.

Prezident Petr Pavel. Zdroj: ČTK/Hlaváčová Monika

Prezident Petr Pavel zatím nesdělil, kdy a jestli vůbec podepíše vládní penzijní novelu. Kabinet přitom chce, aby většina změn byla účinná už od začátku září, tedy od pátku. Aby se tak stalo, hlava státu by novelu musela podepsat urychleně tak, aby ve sbírce zákonů vyšla do konce srpna.

Vládní novela má přinést zpřísnění pravidel předčasných důchodů či zpomalení řádné lednové valorizace penzí. Nynější mimořádné valorizace při vyšším růstu cen by nahradil dočasný přídavek. Senát předlohu schválil 23. srpna.

Naprostá většina z nynějších změn by měla být účinná podle představ kabinetu už od září kromě jednoho ze čtyř parametrů zpřísnění podmínek pro předčasné důchody. V takovém případě by ale musela novela ve sbírce vyjít do konce srpna.

„Prezident Petr Pavel se od obdržení zákona o důchodovém pojištění celou problematikou intenzivně zabývá se svými ekonomickými poradci. Věnuje tématu velkou pozornost. Termín podpisu zatím stanovený není,“ uvedla Řeháková.

O rok později má vejít v účinnost jen prodloužení minimální doby hrazení odvodů o pět let na 40 let. Předčasný důchod bude podle předlohy možný nejvýše tři roky před dosažením důchodového věku místo nynějších až pěti let. Pobíraná částka se bude krátit víc než dosud a až do řádného termínu penze se nebude valorizovat zásluhová část důchodu.

Při pravidelných lednových valorizacích se penze nyní zvyšují o inflaci a o polovinu růstu reálných mezd. Od příštího roku by se měl brát v úvahu výhradně růst cen pro domácnosti důchodců. Započítávala by se třetina růstu reálných mezd, jako tomu bylo před rokem 2018.

Pokud by se ceny zvedly nejméně o pět procent od posledního přidání, důchodci dostanou stejně jako teď při mimořádné valorizaci víc peněz, ovšem nejdříve od července kalendářního roku. Pobírat budou podle novely vždy do konce roku přídavek a zvedne se jim i zásluhová část penze, ovšem prakticky rovněž dočasně. Růst se bude započítávat do běžného lednového navýšení. Mimořádné přidání se tak na rozdíl od nynějška nebude promítat do dalších valorizací. Dočasný přídavek a zvýšení procentních výměr bude podle novely odrážet 60 procent růstu cen.

Úpravy mají podle předkladatelů přispět k dlouhodobé udržitelnosti důchodového systému a ke snižování zadlužení státu. Mají také zabránit opakování situace s vlnou odchodů do předčasného důchodu z loňského roku a celkově snížit motivaci k využívání tohoto druhu penze.