Projev prezidenta Miloše Zemana k situaci ohledně koronaviru | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Projev Miloše Zemana: Prezident poděkoval Číně za pomoc a vyzval ke klidu

Projev Miloše Zemana: Prezident poděkoval Číně za pomoc a vyzval ke klidu
Projev prezidenta Miloše Zemana
• 
ZDROJ: TV Prima

var, fry

Český prezident Miloš Zeman promluvil k národu. Hlava státu se vyjádřila k aktuální situaci kolem pandemie koronaviru SARS CoV-2. Projev natočil prezident již ve středu na zámku v Lánech. V projevu prezident vyzval, aby lidé zbytečně nepodléhali panice. Zeman také připomněl, že nemoc má již první vyléčené. Doplnil však, že první oběti na životech očekává v řádu dní.

Zeman v projevu uvedl, aby se občané České republiky vyhnuli především dvěma extrémům. „Ten první spočívá v tom, že tuto epidemii budete zlehčovat. Například jakýsi divadelní principál zcela nedávno prohlásil, že koronavirus je jenom lehká chřipka, a kritizoval opatření vlády. Ten druhý extrém pak spočívá v tom, že propadnete panice a strachu. Už minule jsem říkal, že strach nás oslabuje, a chtěl bych vás proto vyzvat k odvaze,“ řekl Zeman v projevu, který odvysílala televize Prima. 

Za jeden z velkých problémů označil Zeman nedostatek chybějících lékařských prostředků. V tomto směru však poděkoval Číně, která podle jeho slov jako jediná pomohla Česku v zásobování ochrannými prostředky. 

Kritika se poté snesla na českou opozici. „Pokud jde o naši opozici, chtěl bych připomenout, že v době, když jsem byl předsedou opoziční strany, a byla zde ekonomická krize, řekl jsem, že když teče do lodi voda, musí všichni k pumpám. Chtěl bych rovněž naši opozici vyzvat k tomu, aby podporovala opatření vlády, a pokud toho není schopna, tak aby alespoň po dobu karantény mlčela,“ uvedl Zeman.

Tradiční políček si pak odnesli novináři. „Nevšímejte si příliš poštěkávání a vřeštění našich novinářských komentátorů, kteří jako obvykle píší o všem, a nerozumí ničemu. A o to větší pozornost věnujte radám odborníků, které vám mohou pomoci,“ řekl Miloš Zeman v projevu, který se natáčel den předem. 

Počet nakažených koronavirem v Česku se blíží k sedmi stovkám

Na závěr své řeči vyzdvihl aktivity dobrovolníků, kteří v této době pomáhají v boji s pandemií koronaviru. „Nesmírně vítám spontánní aktivity dobrovolníků, kteří se sdružují, aby pomohli svým spoluobčanům, ať už jde o pomoc důchodcům nebo rodinám s dětmi, které nemá kdo hlídat, případně pomoc mediků v nemocnicích a podobně. Dokonce i herci, z nichž někteří si stěžovali, že nemají kšefty, by udělali lépe, kdyby například navštívili domovy důchodců a přinesli tam trochu radosti,“ uvedl Zeman. 

Dění kolem koronaviru sledujte ONLINE.

O vysílání projevu prezidenta republiky měla zájem i Česká televize. Ředitel Petr Dvořák kvůli projevu napsal dopis i prezidentské kanceláři. Dvořák argumentoval větším dosahem i tím, že stejný postup je i při vysílaní prezidentova vánočního poselství, které sice vyrábí TV Nova, ale vysílají ho všechny televize. 

Většina bank nabídne tříměsíční odklad splátek úvěrů
Volný pohyb zakázán. Od pondělí nejlépe jen do práce a na nákup, požaduje vláda
Kdy bude k dispozici lék na koronavirus? Největší naději dává preparát s českou stopou
OBRAZEM: Nebe zpustlo. Podívejte se na snímky z radaru nyní a před rokem

Autor: var, fry
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!