Průměrný plat učitelů už má přesahovat 30 tisíc, Plaga chce další nárůst lépe rozložit | E15.cz

Průměrný plat učitelů už má přesahovat 30 tisíc, Plaga chce další nárůst lépe rozložit

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Rozpočet školství se v příštích čtyřech letech musí postupně navýšit o zhruba 50 miliard korun. Ministr školství Robert Plaga (ANO) to dnes řekl novinářům po setkání se školskými odbory a premiérem Andrejem Babišem (ANO) na úřadu vlády. Podle Plagy by jen na platy učitelů v příštím roce mělo jít deset až 12 miliard korun navíc. V roce 2021 by podle ministerstva měli učitelé dostávat průměrně 46 tisíc korun a nepedagogové 22 700 korun měsíčně.

Odboráři dnes Babišovi předali petici za kvalitnější podmínky ve vzdělávání. Petice mimo jiné požaduje po vládě, aby zvýšila platy učitelů a o třetinu také výdaje na vzdělávání.

"My jsme se bavili o potřebě nafázovat navyšování (platů), aby to nebylo o 30 procent v posledním roce tohoto volebního období," řekl Plaga. Růst platů je podle něj nutné naplánovat do několika fází.

Vláda ve svém programovém prohlášení slibuje růst platů učitelů na 150 procent jejich stávající výše do roku 2021. Podle šéfa školských odborů Františka Dobšíka to zhruba odpovídá navyšování na 130 procent průměrné mzdy do roku 2020, které požadují odboráři.

Ministerstvo uvedlo, že k dosažení požadovaných platů bude muset rozpočet vzrůst o 26 miliard korun. V této sumě počítá úřad i s průběžným navyšováním počtu pedagogů, a to z letošních 161 tisíc na 167 tisíc v roce 2021. Plaga by chtěl prosadit navýšení tarifní i netarifní části platů.


Vše o prezidentských volbách čtěte zde >>>


Na platy nepedagogických pracovníků, například kuchařů či školníků včetně vedoucích pracovníků, by mělo jít dalších zhruba 2,9 miliardy korun navíc. Počet nepedagogů ve školství by zároveň měl do roku 2021 vzrůst o zhruba dva tisíce na celkem 64 tisíc.

"My jsme konstatovali, že naše vize, jak by mělo školství vypadat, koresponduje s programovým prohlášením vlády," uvedla místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová.

Petici, která požaduje kvalitní podmínky ve vzdělávání, podepsalo přes 23 tisíc lidí, převážně pedagogů. Financování školství by podle odborů mělo být srovnatelné s vyspělými zeměmi EU, které dávají do oboru průměrně šest procent HDP ročně.

Dobšík už dříve řekl, že by do regionálního školství v příštích letech mělo jít zhruba deset miliard korun ročně na navyšování platů učitelů i nepedagogických pracovníků. Další dvě až čtyři miliardy navíc by v příštích letech měly jít každoročně do vysokého školství, doplnil ho šéf vysokoškolských odborů Petr Baierl. Konkrétní slib navyšování rozpočtu vysokých škol dnes Baierl ale nedostal.

Ministerstvo školství má letos v rozpočtu 175,74 miliardy korun, což je o 19,21 miliardy korun více než loni. Při schvalování rozpočtu Sněmovna doporučila vládě, aby od září zvýšila učitelům platy o 15 procent a ostatním pracovníků ve školství o desetinu. Naposledy se takto platy zvedly platy v listopadu.

Průměrný plat pedagoga by se nyní podle ministerstva školství měl pohybovat kolem 30 750 korun. Průměrná mzda v Česku byla na konci loňského třetího čtvrtletí 29 050 korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video