První den prohibice: otrávených přibývá, 19 obviněných | E15.cz

První den prohibice: otrávených přibývá, 19 obviněných

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
První den po vydání zákazu prodeje nápojů s obsahem alkoholu přes 20 procent ukázal, že prodejci a restauratéři nařízení většinou dodržují. Policisté a úředníci, kteří od pátku zkontrolovali tisíce provozoven, našli jen drobné nedostatky. Policie v souvislosti s jedovatým alkoholem, který si vyžádal 19 lidských životů, dosud obvinila 19 lidí, z toho 12 v Moravskoslezském kraji. Hospitalizovaných přibývá, někteří jsou v kritickém stavu.

Třinecká nemocnice oznámila, že dva pacienti, které přijala v pátek, byli otráveni metylalkoholem, muže s otravou přijala dnes také boskovická nemocnice.

Premiér Petr Nečas (ODS) dnes řekl, že zákaz prodeje alkoholu byl vyhlášen s jeho vědomím. Zákrok byl podle něho nezbytný pro ochranu zdraví občanů. Vyhlášení prohibice dnes podpořila opoziční ČSSD, komunisté a prezidentští kandidáti Jan Fischer a Miloš Zeman.

Výrobci alkoholu, potravináři a obchodníci nařízení kritizují. Podle nich zákaz posílí černý trh s alkoholem. Odborníci vyčíslili, že české restaurace přijdou za každý den prohibice až o 200 milionů korun. Podle Unie výrobců a dovozců lihovin stát za normálních okolností denně inkasuje 18 milionů korun na spotřební dani z lihovin.

Čtěte také:

Kohout: Kdyby stát kontroloval alkohol, nemusely by růst daně

Z řetězců zmizel tvrdý alkohol, ztráty budou mnohamilionové

Restaurace kvůli prohibici přijdou denně o 200 milionů

V souvislosti se zákazem prodeje a nalévání nápojů s obsahem alkoholu nad 20 procent od pátečního večera stovky policistů kontrolují obchody, restaurace a další provozovny v celém Česku. Na kontrolách se podílejí také hygienici, celníci či zástupci obchodní a potravinářské inspekce. Obchodníci i hostinští podle nich zákaz dodržují, kontroly však budou pokračovat.

Například v Praze v noci na dnešek policie prověřila 1514 obchodů, restaurací a barů. V podnicích, v nichž popíjel muž, který od pátku leží s otravou ve Všeobecné fakultní nemocnici, policisté zabavili deset lahví alkoholu, u některých zřejmě někdo manipuloval s kolky.

V celém Česku je v souvislosti s případem už 19 obviněných, z toho 12 v Moravskoslezském kraji. „Tři obvinění jsou ve vazbě, šest na rozhodnutí o uvalení vazby čeká, tři jsou vyšetřováni na svobodě,“ řekla severomoravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Šest lidí bylo z distribuce a prodeje pančovaného alkoholu obviněno ve Zlínském a jeden v Olomouckém kraji. Řadu dalších podezřelých policie zadržela a vyslýchá je.

Policie při vyšetřování případu jedovatého alkoholu objevila množství podezřelých lihovin. Například na Znojemsku v pátek večer policisté v přístavku rodinného domku zabavili asi 1240 litrů neokolkovaných lihovin. „Šlo o více než 600 litrů rumu, 500 litrů vodky a desítky litrových lahví dalších destilátů,“ řekla policejní mluvčí Petra Vedrová. Na Novojičínsku byla odhalena nelegální stáčírna s 5000 litry podezřelého alkoholu, další tisíce listrů policisté nalezli na jiných místech severní Moravy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video