Původ tvrdého alkoholu je možné zjistit na webu výrobců | E15.cz

Původ tvrdého alkoholu je možné zjistit na webu výrobců

certifikační web
certifikační web
• 
ZDROJ: repro - e15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lidé i obchodníci si mohou od dnešního odpoledne zkontrolovat na internetu původ tvrdého alkoholu, který vyrobily tuzemské likérky od začátku letošního roku. Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) spustila web certifikacelihovin.cz., kde je možné dohledat původ lihovin na základě zadání kódu na kolku, prodejního kódu EAN a čísla šarže.

Výrobce u lihovin vyrobených letos v ČR označuje každou výrobní šarži unikátním kódem, který udává datum a v některých případech také hodinu a minutu výroby, výrobní linku nebo závod a řadu dalších specifických informací. Údaje o lihovinách vyrobených před rokem 2012 web neobsahuje.

Podle informací na stránkách je web určen veřejnosti i obchodníkům, kteří si z něj mohou stáhnout elektronicky podepsané rodné listy lihovin vyrobených od 1. ledna 2012. Ty jsou podle stránek „plně dostačujícími doklady pro prokázání původu zboží v kontaktu s kontrolními orgány“.

Podle prezidenta Unie výrobců a dovozců lihovin Petra Pavlíka je po otravách metylalkoholem mezi spotřebiteli znát větší obezřetnost a snaha zjistit původ nápojů. Po zmírnění prohibice podle něj klesla spotřeba tvrdého alkoholu a lidé se více zaměřují na známé značky.

Od minulého čtvrtka je po dvoutýdenní prohibici možné prodávat tvrdý alkohol vyrobený před 1. lednem 2012 i bez prokázání původu lihu, u novějšího alkoholu je ale doklad původu třeba.

Prodejci mají dva měsíce, aby potřebné dokumenty k alkoholu získali. Výrobci lihovin si už na celních úřadech vyzvedli 19 milionů nových kolků z 28 milionů, které si u celníků objednali.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.