Rekonstrukce Národního muzea vyjde na více než tři miliardy | E15.cz

Rekonstrukce Národního muzea vyjde na více než tři miliardy

Národní muzeum
Národní muzeum
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Národní muzeum v Praze (NM) vypíše v příštím roce několik výběrových řízení, mimo jiné i na rekonstrukci historické budovy, která je uzavřena už od července. Náklady byly vyčísleny na 3,3 miliardy korun.

„Budova je kompletně prázdná a uzavřená, z požárního hlediska již není způsobilá pro veřejný provoz. Pracujeme na nových expozicích, veřejnosti chceme prezentovat první návrhy zhruba v únoru. V těchto dnech vypisujeme výběrové řízení na částečnou rekonstrukci nové budovy, která začne na začátku jara, aby na podzim mohl být rozšířen výstavní provoz a slavnostně otevřena nová přírodovědecká expozice Archa Noemova,“ řekl generální ředitel NM Michal Lukeš.

Výběrové řízení na spojovací chodbu mezi historickou a novou budovou bude podle něj vypsáno na jaře, na rekonstrukci vlastní budovy začátkem léta. „Původně to mělo být dříve, ale letos nám šéf investic ministerstva kultury Miloš Philipp Štrajt uložil redukovat projekt o zhruba 400 milionů korun a zastavit již běžící řízení ke stavebnímu povolení. Museli jsme proto připravený projekt předělat a začít stavební řízení se všemi razítky znova, a tím ne vlastní vinou ztratili několik měsíců,“ dodal Lukeš.

Muzeum si i po opravě zachová původní tvář, kopule bude zpřístupněna. Nové expozice budou moci návštěvníci obdivovat od roku 2016. Dostanou se například do obou vnitřních dvorů, které budou zastřešeny. Z objektu zmizí kanceláře i depozitáře, čímž výstavní prostory spolu s vedlejší budovou bývalého Federálního shromáždění vzrostou na 11 300 metrů čtverečních.

Letos se budova vyklízela, mizely exponáty i tisíce svazků knih. Poslední velké stěhování se uskutečnilo začátkem listopadu, kdy se na cestu do depozitáře v Horních Počernicích vydala los obrovský, kudu velký, okapi, zubr a bizon, z nichž posledně jmenovaný vážil přes půl tuny. Pětiletou rekonstrukci bude z velkého sálu zoologické expozice sledovat ve speciálním obalu kostra plejtváka myšoka a také vycpaniny slona afrického a žirafy Rothschildovy. Do muzea byly instalovány v letech 2002-2004, sestavili je přímo v sále a z budovy se dveřmi nedostanou. Opravu přečkají v bednách s čidly pro kontrolu klimatických podmínek.

Po dobu rekonstrukce se vedení muzea soustředí na výstavy v Českém muzeu hudby, Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur, Národním památníku na Vítkově, Národopisném muzeu - Musaionu a v nové budově bývalého Federálního shromáždění. „Je to takový náš sen, abychom se po rekonstrukci dostali mezi dvacet nejlepších muzeí na světě. Jak unikátní polohou, tak sbírkami na to máme. Záleží jen na nás, zda to dokážeme,“ řekl už dříve Lukeš.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video