Řemeslníci, advokáti, taxikáři: Zeman podepsal rozšíření EET na další obory | e15.cz

Řemeslníci, advokáti, taxikáři: Zeman podepsal rozšíření EET na další obory

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Elektronická evidence tržeb (EET) se rozšíří na zbývající obory, které jí dosud nepodléhaly. Spadat pod ni budou nově řemeslníci, advokáti, účetní, lékaři nebo taxikáři. Některé služby a zboží, například vodné a stočné, audioknihy, ale i točené pivo se přesunou do nejnižší, desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Příslušnou novelu zákona o EET a související novelu zákona o DPH podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela umožní mimo jiné malým podnikatelům s hotovostními tržbami do 600 tisíc korun evidovat tržby v off-line režimu pomocí papírových účtenek. Poslanci na návrh opoziční ODS a za pomoci vládních sociálních demokratů vyňali z EET některé sociální služby.

Prezident dnes také podepsla nový zákon, který do legislativy vnáší přisnější pravidla pro práci soudních znalců. Od roku 2021 jim bude za pochybení při výkonu jejich zaměstnání hrozit až půlmilionová sankce. Platný zákon je umožňuje potrestat za pochybení sankcí maximálně 400 tisíc korun. Podle Komory soudních znalců jsou nová pravidla nedomyšlená a nebudou fungovat.

Norma převede dohled nad znalci z předsedů krajských soudů na ministerstvo spravedlnosti. Právě centralizace tohoto dohledu na politicky řízený úřad vadila senátorům, stejně jako vysoké sankce nebo zkrácení požadované délky desetileté praxe na polovinu, což umožní vydávat posudky i lékařům bez atestace. Poslanci ale odmítavý postoj senátorů přehlasovali.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video