Rovnost stále v nedohlednu: čeští muži berou o 29 procent více než ženy | E15.cz

Rovnost stále v nedohlednu: čeští muži berou o 29 procent více než ženy

manažer - ilustrační foto
manažer - ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Platové rozdíly mezi muži a ženami se v Česku za poslední rok mírně snížily. Zatímco v loňském roce byl průměrný plat muže o 31,4 procenta vyšší než průměrný plat ženy, letos je rozdíl 28,8 procenta. Vyplývá to z analýzy serveru Platy.cz.

Nejlépe placeným zaměstnáním, v němž si ženy vydělají více než muži, je profese finančního analytika. Průměrný ženský plat tam dosahuje 40 857 korun, což je 102 procent průměrného platu muže na stejné pozici. Nejvyšší rozdíl ve prospěch žen služba eviduje v případě pozice správce budov, kde ženy berou v průměru o devět procent více než muži.

Naopak nejvyšší poměr průměrných platů ve prospěch mužů je 145 procent. Jde o pozici provozního manažera, kde muži berou v průměru 47 406 korun, zatímco ženy 32 766 korun. Nejvyšší rozdíl mezi průměrným mužským a ženským platem (16 940 korun) ve prospěch mužů je na pozici finančního manažera.

Existují ale i pozice, na kterých není možné spolehlivě vypočítat průměrný plat pro obě pohlaví, protože žen či mužů v nich pracuje příliš málo. Zde se jasně projevuje výrazná dominance mužů ve vysokopříjmových skupinách. „Výrazné rozdíly mezi mužskými a ženskými platy jsou vidět na obou koncích platové škály,“ uvedl analytik služby Platy.cz Zdeněk Němec.

U vysokopříjmových profesí jde převážně o vrcholový management, doplněný špičkově placenými odborníky v tradičně mužských oborech, jako je IT architekt nebo pilot. V oblasti nízkopříjmových pozic pak naopak převažují ty, které jsou zastávané především ženami, jako je uklízečka, pomocný kuchař nebo šička.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.