Přebytek rozpočtu mírně klesl na 25,8 miliard | E15.cz

Rozpočtový přebytek se v únoru ztenčil

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Přebytek státního rozpočtu v únoru klesl na 25,8 miliardy korun z lednových 26,5 miliardy korun. Loni v únoru vykázal rozpočet přebytek 3,7 miliardy korun. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun.

Lepší meziroční výsledek hospodaření státu ovlivnily peníze z EU, které byly na konci letošního února meziročně vyšší o 20,4 miliardy korun. Po očištění o peníze z EU vykázal rozpočet v únoru schodek 0,3 miliardy korun. Loni v únoru to byl schodek čtyři miliardy korun.

Celkové příjmy státního rozpočtu ke konci února stouply meziročně o 32 miliard na 229,2 miliardy korun. Celkové výdaje stouply o zhruba deset miliard na 203,4 miliardy korun. Daňové příjmy rozpočtu včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply o 11,6 miliardy na zhruba 184 miliard korun.

"Únorový přebytek odpovídá situaci většiny předchozích let s výjimkou loňska, kdy se tok z EU výrazně ztenčil. Ačkoliv jsou dva měsíce příliš krátkým obdobím pro hodnocení celoročních výhledů, rozpočet se pravděpodobně lehce udrží v předepsaných mezích tak dlouho, dokud ho bude podporovat silný růst ekonomiky," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Ekonom Komerční banky Marek Dřímal upozornil, že výrazný růst příjmů prozatím naznačuje, že by schodek mohl být menší než schválených. "Náš výhled počítá se 40 miliardami korun. Záležet bude ale i na tom, jestli se podaří rozjet ve větším tempu investice," uvedl.

Příjmy rozpočtu u daně z přidané hodnoty (DPH) meziročně klesly o tři procenta na 46,6 miliardy korun. "Výsledek je zatížen skutečností, že v únoru 2017 ovlivnila blízkost termínu splatnosti inkasa DPH (27. února 2017) a konce měsíce (28. února 2017) převody podílu DPH do rozpočtů územně samosprávným celkům, což mělo dopad na příjmy státního rozpočtu ve výši necelých šest miliard korun. Tento negativní vliv na srovnatelnost meziročního vývoje inkasa DPH na úrovni státního rozpočtu v průběhu prvních dnů měsíce března pomine," uvedlo ministerstvo financí.

Úřad dodal, že na úrovni veřejných rozpočtů inkaso DPH ke konci února meziročně vzrostlo o 10,1 miliardy. Inkaso spotřebních daní meziročně stouplo o 1,3 miliardy na 25,8 miliardy korun.

Největší objem výdajů rozpočtu je určen na sociální dávky. Ke konci února na ně z rozpočtu šlo 90,6 miliardy korun, meziročně o 3,7 miliardy více. Celkově rozpočet letos počítá s výdaji na sociální dávky 557,9 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video