S Vystrčilem poletí na Tchaj-wan devadesátičlenná delegace | E15.cz

S Vystrčilem na Tchaj-wan poletí devadesátičlenná delegace, převážně podnikatelů

S Vystrčilem na Tchaj-wan poletí devadesátičlenná delegace, převážně podnikatelů
Miloš Vystrčil
• 
ZDROJ: profimedia

ČTK, vaj

Na Tchaj-wan doprovodí předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS) devadesátičlenná delegace včetně osmi senátorů. Misi, v níž budou co do počtu převažovat podnikatelé, schválil organizační výbor horní komory. Vystrčil řekl, že na Tchaj-wan poletí i vdova po zesnulém předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS), který cestu plánoval, Věra Kuberová. V programu má Vystrčil setkání s tchajwanskou prezidentkou, předsedou tamního parlamentu a některými ministry.

Na Tchaj-wan nebude Vystrčil cestovat vládním letounem, ale strojem tchajwanských aerolinek. Předseda horní komory zopakoval, že ho k tomu vedly praktické důvody spojené s pandemií koronaviru, ne politický tlak. V případě použití vládní letky by musela delegace při mezipřistání vystoupit na několik hodin z letadla, což by znamenalo, že na Tchaj-wanu by po příletu musela nastoupit do karantény. "Vládní letka nedělala žádné problémy. My jsme skutečně neměli jiné řešení než využít komerční let," uvedl.

Opatření spojená s ochranou před koronavirem ovlivní i přípravu na cestu. Členové delegace podle Vystrčila nastoupí předem do dobrovolné karantény a budou se posledních 14 dní chovat podle jeho slov velmi opatrně. Nevyloučil proto, že někteří zájemci svoji účast přehodnotí, přesto podle něj pořád existuje mírný převis zájmu o cestu. On sám se hodlá rovněž chovat opatrně a nosit roušku častěji, než vyžadují předpisy.

Návštěvu Tchaj-wanu delegace v čele s Vystrčilem absolvuje na přelomu srpna a září. Proti cestě protestovala Čína, která Tchaj-wan považuje za svou provincii. Návštěvu kritizují i Hrad a představitelé vlády. Misi plánoval Kubera před svým lednovým úmrtím. I jeho od cesty zrazoval zejména prezident Miloš Zeman, podle něhož to ohrozí vztahy s Čínou. Ani premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) cestu nedoporučili. Vystrčil se ale rozhodl misi uskutečnit i z principiálních důvodů a kvůli nátlaku Číny, která pohrozila odvetou.

Tlak na to, aby se cesta neuskutečnila, podle něj stále existuje. "Dozvěděl jsem se to, co jsem již věděl, že Hrad s tou cestou nesouhlasí. Rovněž existuje vyjádření čínské ambasády, které je bych řekl, že bylo zdvořilejší než to, které obdržel zesnulý Jaroslav Kubera. Ale žádný jiný zásadní dokument nebo zásadní výzvu, abych nejezdil, nebo uvidím, jsem neobdržel," řekl Vystrčil.

Na druhé straně cítí podporu, čehož si váží. "Z tohoto místa chci za to také poděkovat, že sílí podpora. Dokonce i z míst, která jsou velmi vlivná," dodal předseda Senátu. "Já myslím, že se to brzy dozvíte," odpověděl na dotaz ohledně těchto vlivných míst. Téma by mohlo být jednou ze součástí středečního jednání amerického ministra zahraničí Mikea Pompea v Senátu.

Autor: ČTK, vaj
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!