Šéf dotačního úřadu: zaměstnanci zřejmě opravdu podváděli | E15.cz

Šéf dotačního úřadu: zaměstnanci zřejmě opravdu podváděli

ROP Severozápad
ROP Severozápad
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dva zaměstnanci Dotačního úřadu Severozápad, které minulý zadržela policie, podle šéfa úřadu Pavla Markvarta opravdu porušili zákon. Mosteckému hotelu Cascade prý chtěli proplatit i pět let starou rekonstrukci za 16 milionů korun. Markvart původně zaměstnance hájil. Z kontextu vyjádření vyplývá, že hovořil o vedoucí územního odboru Ireně Kotlanové. Ta je vyšetřována na svobodě.

Markvart se úředníků zprvu zastával s tím, že ctí presumpci neviny. „Využil jsem ty dny volna, abych zjistil víc informací, i když to nebylo jednoduché, protože podklady už zabavila policie. Musím ke svému hlubokému zklamání říct, že jsem se mýlil, minimálně v jednom případě mám prokázáno, že náš zaměstnanec se dopustil poškození finančních zájmů EU a zneužití pravomocí úřední osoby,“ uvedl.

Mluvil sice v mužském rodě, ale podle kontextu měl na mysli Kotlanovou. Zatím byla zbavena pravomocí a přeložena na místo řadové referentky, propustit ji ale úřad zatím nemůže. „Tato trestná činnost byla podnikána zevnitř, s hlubokou znalostí mechanismů a pro nás byla skoro neodhalitelná,“ vysvětlil šéf úřadu. Dotyčná osoba měla podle něj za kontrolní mechanismy sama zodpovědnost.

Zatím má prý doklady jen k jednomu porušení zákona, a to k žádosti mosteckého hotelu Cascade o 16 milionů na rekonstrukci jednoho patra. Ta se přitom uskutečnila už o pět let dřív. „Již ta samotná žádost obsahovala podvodné prvky, což se dalo ve fázi začátku projektu zjistit, ale náš úřad se podílel na ututlání,“ dodal Markvart.

Zástupce majitele hotelu, realitní firmy Crestyl, je patrně také mezi stíhanými. Další dva lidi si policie minulé úterý odvedla ze sídla regionální rady, krom Kotlanové šlo i o vedoucího právního oddělení Jana Martinovského. Toho soud vzal do vazby, stejně jako exředitele úřadu Petra Kušnierze. Ten už ve vazbě pobyl skoro rok, před soudem totiž čelí obžalobě z přijímání úplatků.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video