Senát: O odkladu procesu EIA mají rozhodovat jen soudy | E15.cz

Senát: O odkladu procesu EIA mají rozhodovat jen soudy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Senát asi omezí možnost zneužívání odkladného účinku žalob v procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Doporučil to senátní výbor pro životní prostředí v rámci novely, která má posílit vliv veřejnosti na povolování staveb. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) s doplněním souhlasil.

Úprava se týká ustanovení, podle něhož mělo mít původně už samotné podání žaloby na povolovací řízení automaticky odkladný účinek na výkon rozhodnutí. Sněmovna ale určila, že o odkladu budou rozhodovat soudy. Senátní výbor na návrh Pavla Eyberta (ODS) a Radko Martínka (ČSSD) doporučil dát soudům právo žalobu nepřijmout v případech, když by měla „šikanózní“ charakter.

Eybert v této souvislosti poukázal na to, že různá sdružení mohou neustálými a někdy nepodloženými žalobami zabránit realizaci jakéhokoli stavebního záměru. Soudy by o žalobách, které by přijaly, měly rozhodnout do tří měsíců.

Novela má kvůli EU zavést mimo jiné závaznost výsledků řízení o posouzení vlivů na životní prostředí pro navazující územní či stavební řízení, větší informační povinnost dotčených úřadů a konzultativní účast veřejnosti v povolovacích řízeních.

Limity stoupnou

Řadu úprav do vládní předlohy zanesla už Sněmovna. Zjišťovacímu řízení by tak například neměly podléhat všechny záměry rozvoje měst, ale jen ty s rozlohou nad pět hektarů. To odpovídá například zástavbě 50 rodinných domů s rozlohou pozemku 1000 metrů čtverečních. U průmyslových zón by se mělo řízení konat až od 20 hektarů plochy a nikoliv od 3000 metrů čtverečních, jak navrhla vláda.

V případě výstavby skladů stanovila Sněmovna limit na celkovou výměru nad 10 tisíc metrů čtverečních zastavěné plochy, v případě výstavby obchodních komplexů a nákupních středisek na 6000 metrů čtverečních zastavěné plochy.

Novela je vedle služebního zákona jednou z podmínek, aby Evropská komise podepsala s Českou republikou strategickou Dohodu o partnerství. Tento dokument určuje, jakým způsobem bude Česko čerpat peníze z evropských fondů v novém programovém období 2014 až 2020.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.