Senátoři dali k ÚS očekávaný návrh proti kontrolnímu hlášení DPH | E15.cz

Senátoři dali k ÚS očekávaný návrh proti kontrolnímu hlášení DPH

Senát (archivní foto)
Senát (archivní foto)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Skupina senátorů prostřednictvím datové schránky podala k Ústavnímu soudu (ÚS) očekávaný návrh směřující proti kontrolnímu hlášení u DPH. Přijetí senátorského podnětu potvrdila mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. S obsahem se u soudu ještě nikdo seznámit nemohl. Teprve v pátek návrh dostane podle rozvrhu práce konkrétní soudce zpravodaj. Délku rozhodování nelze předjímat, v podobných případech činí v průměru devět měsíců.

Pod návrh se podepsalo 21 senátorů. Opatření, které má platit od začátku příštího roku, je podle nich v rozporu s právem na ochranu před shromažďováním a zneužíváním údajů. Ministerstvo financí je přesvědčeno o ústavnosti zákona. Hospodářská komora ČR ve středu uvedla, že se přiklání k požadavku odložit účinnost kontrolního hlášení, než normu přezkoumá ÚS.

K návrhu, který připravila Strana soukromníků, se vedle Iva Valenty a většiny senátorů za ODS připojili také senátoři společného klubu SPO, KSČM a Severočechů.

Ministerstvo financí si od kontrolního hlášení slibuje omezení daňových úniků. Úřad očekává, že zavedení povinnosti zvýší výběr daně z přidané hodnoty asi o deset miliard korun. Podle skupiny senátorů ale kontrolní hlášení představuje průlom do ochrany soukromí v podobě sběru citlivých údajů o velmi široké skupině obyvatel. A to i těch, kterých se daň z přidané hodnoty vlastně ani netýká. Další problém spatřují senátoři v podobě přenesení „obrovských pravomocí“ na úředníky finanční správy.

Pravidelné hlášení DPH má vycházet z evidence, kterou plátci musejí už podle platného zákona vést. Novela také zavádí sankce 1000 korun za opoždění s dodáním kontrolního hlášení a pokutu 30.000 korun za neodstranění chyb v hlášení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video