Sestrám nejde o peníze, ale o rovný přístup. Zdravotnickou trojku nepodpoří | E15.cz

Sestrám nejde o peníze, ale o rovný přístup. Zdravotnickou trojku nepodpoří

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: David Peltan

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká asociace sester (ČAS) se k happeningovým akcím na podporu zvýšení platů v nemocnicích nepřipojí. Akce pořádá takzvaná zdravotnická trojka, která slučuje lékařské a zdravotnické odbory a profesní unie zdravotnických pracovníků a které se nelíbí, že ministr zdravotnictví Leoš Heger chce zdravotníkům navýšit od ledna jejich platy o 6,25 procenta.

Chtějí deset procent. Sestrám nejde primárně o deset procent, chtějí rovný přístup k navyšování platů všech zdravotnických pracovníků, uvedla dnes na brífinku v Poděbradech na Nymbursku prezidentka ČAS Dana Jurásková.
„My jsme vždy trvali na tom, že chceme, aby se mzdy zvyšovaly všem zdravotnickým pracovníkům, to je náš princip,“ uvedla.

Přesně to však podle místopředsedy LOK Miloše Volemana v memorandu stojí. „V memorandu se mluví o tom, že chceme, aby došlo k navýšení platů všech nemocničních zaměstnanců,“ řekl Voleman. Dodal, že ho stanovisko ČAS nijak nepřekvapuje. „Paní Jurásková už dávno nezastupuje skutečné sestry, které dělají skutečnou práci u pacientů,“ uvedl. Šéf LOK Martin Engel v České televizi prohlásil, že na další postup odborů nebude mít stanovisko ČAS vliv. „Asociace dala zelenou přesvědčení, že podepsané dokumenty se nemusejí plnit,“ řekl.

Jurásková podepsala v únoru s ministrem Leošem Hegerem (TOP 09) podobné memorandum o růstu platů pro sestry jako šéf lékařských odborů Engel pro lékaře. Sestry chtějí rovný přístup k navyšování platů. „V tomto bodě je memorandum plněno, nadále budeme situaci sledovat,“ řekla Jurásková. Pokud bude dohoda o navyšování platů, budeme v ČAS kontrolovat, zda platy vzrostly i nelékařským pracovníkům ve všech zdravotnických zařízeních.

Ministr prozatím slíbil od ledna zvýšení o 6,25 procent, zbytek do deseti procent dorovná prý až v průběhu roku. Odbory to považují za porušení slibů memoranda. Pokud by se peníze měly rozdělit, chtějí od pololetí 13,75 procenta, aby průměr na 12 měsíců roku byl deset procent.

Prezidentka ČAS si nedovede představit, že by se na principu nátlaku požadovalo zvýšení mezd zdravotnických pracovníků pravidelně každý rok. „Za Českou asociaci sester bychom to těžko akceptovali,“ doplnila Jurásková.

ČAS se neúčastnila ani jarních lékařských protestů „Děkujeme, odcházíme“. K výpovědím vyzvaly lékaře na konci loňského roku jen lékařské odbory, ostatní odborové organizace vyčkávaly, dávaly přednost vyjednávání. Česká asociace sester má 15 tisíc členů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video