Povinné očkování nebude, školy nezavřeme. Nová vláda představila plán boje proti covidu | E15.cz

Školy nezavřeme, očkování bude dobrovolné. Nová vláda představila plán boje proti covidu

čer, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Zástupci budoucí vlády, kterou tvoří koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s Piráty a Starosty a nezávislými, ve středu představili svůj plán opatření proti šíření epidemie covidu a vyzvali občany, aby omezili sociální kontakty. Nová vláda nemá v plánu plošně zavírat školy ani zavádět povinné očkování pro určité skupiny obyvatel. Podle Fialy se Češi musí s pandemií naučit žít. 

Koalice Spolu s Piráty a STAN, která tvoří novou vládu, slíbila, že nebude kvůli epidemii covidu-19 plošně zavírat školy. Prioritou je, aby dopady na vzdělání byly co nejmenší, řekl ve středu předseda ODS pověřený skládáním vlády Petr Fiala na tiskové konferenci k plánům opatření vůči epidemii. Pětikoalice současně podle materiálu, který rozdala novinářům, navrhuje prodloužit letos kvůli covidu-19 vánoční prázdniny. Začít by měly 18. prosincem.

"Slíbili jsme, že nebudeme plošně zavírat školy. Nechceme dopustit, aby covid -19 odnesly naše děti," uvedl Fiala. Ve školství by se podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) mělo testovat vždy v pondělí tak, aby nebylo třeba posílat do karantény celé třídy.

Aplikace třetí dávky očkování proti covidu - vše, co potřebujete vědět

Výhledově pětikoalice plánuje větší pravomoce pro ředitele škol, aby mohli rozhodnout v souladu s hygieniky o dalším postupu, například o organizaci výuky či kroužků.

Koalice je pro povinnost chránit dýchací cesty respirátory všude ve vnitřních prostorách. Pro mateřské, základní a střední školy by ale měla nadále platit výjimka, kdy je žáci a studenti nemusejí mít při výuce ve třídě. Bez respirátoru by nadále mohly děti procházet výukou v základních uměleckých školách a ve sportovních klubech.

Povinné očkování není řešení

Budoucí vláda je také proti povinnému očkování pro některé věkové skupiny. Pokud budou chtít povinné očkování profesní organizace, například lékaři, stát jim má vyhovět. 

"Povinné očkování není řešení, ještě více rozděluje společnost," prohlásil Válek. Podle něj je nyní v Česku asi milion lidí, kteří mají nárok na posilující dávku, ale zatím neměli možnost jí dostat. Chce, aby se do očkování zapojili všichni praktičtí lékaři, nyní jich část neočkuje. Posilující dávka má být podle něj dostupná všem, a to po pěti měsících od poslední dávky.

Zapojení studentů zdravotnických škol či mediků v nemocnicích má být podle Válka dobrovolné a na základě dohody s vedením škol. Nynější kabinet v minulých dnech uvažoval o vyhlášení nouzového stavu kvůli zavedení pracovní povinnosti studentů.

Tuto vlnu epidemie už nelze zastavit

"Společnost se musí naučit s covidem-19 žít. Tuto vlnu epidemie covidu už nelze zastavit. Jediné, co se dá dělat, je omezit její dopady a chránit zdravotnický systém před kolapsem,"  řekl budoucí premiér Fiala. Epidemii má podle aktuální situace řešit krajská hygienická stanice, může například omezit počet lidí na akcích.

Hlavním kritériem pro řízení epidemie budou podle Fialy obsazenost nemocnic a především jednotek intenzivní péče. Hlavní je podle něj chránit zdravotnický systém před kolapsem.

Budoucí vláda chce znovu uznávat PCR testy jako covidové certifikáty, uvedl Válek. Podle něj je možné navýšit kapacitu testovacích center na více než 200 tisíc testů denně.

Novela pandemického zákona

Nová vláda chce při boji s epidemií covidu-19 postupovat důsledně podle krizových předpisů. Předseda STAN a kandidát na ministra vnitra Vít Rakušan řekl, že pod dosavadní vládou ANO a ČSSD se krizové řízení vymklo z kloubů. Nová koalice plánuje také novelu pandemického zákona, která prodlouží jeho účinnost a upraví části, které nefungují ideálně.

Krizový štáb, který by měl po nástupu nové vlády řídit právě Rakušan, by měl podle něj fungovat přesně v takové roli, v jaké má podle předpisů. "Máme připravený i přesný diagram odpovědnosti jednotlivých lidí, kteří se na tu odpovědnost připravují," řekl. Informace k veřejnosti se budou dostávat až v okamžiku, kdy na nich bude ve vládě shoda po diskusi s odborníky.

Autor: čer, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video