Sněmovna - Boj o změnu jednacího řádu | E15.cz

Sněmovnu čeká boj o jednací řád

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO)
Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO)
• 
ZDROJ: Foto Blesk - Karel Kopáč

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Obstrukcím v Poslanecké sněmovně, jako je zdržování nebo blokování schůzí, zřejmě odzvoní. Návrhem ANO na změnu jednacího řádu dolní komory, který hnutí předložilo po loňských volbách, se začala zabývat pracovní skupina zákonodárců. Vznikla z popudu šéfa sněmovny za babišovce Radka Vondráčka.

Změna by měla zefektivnit jednání sněmovny a přijímání zákonů a zároveň zachovat možnost vyjádření názorů jednotlivými poslanci. Vondráček míní, že je třeba jednací řád novelizovat, protože klubů dosud nikdy nebylo devět. „Dva nejmenší mají dohromady třináct poslanců. I přesto mohou námitkou neboli vetem zablokovat jednání, v němž chce drtivá většina sněmovny pokračovat,“ argumentuje v narážce na TOP 09 a STAN.

Největší šance na schválení má zkrácení dvouhodinových přestávek pro porady klubů. ANO o to usilovalo už v roce 2014, kdy poslanci věnovali více času pauzám než debatě na plénu. Ke změně stačí jen usnesení sněmovny. Náměty mají zastánce hlavně v SPD a KSČM. Naopak podle lidovců či TOP 09 jde o snahu omezit demokratickou diskuzi.

ODS je jen pro zkrácení přestávek na jednání klubů či úpravu faktických poznámek poslanců. „Občas je jich až příliš mnoho,“ míní lídr ODS Petr Fiala. ANO by také seškrtalo výčet řečníků, kteří mohou přednostně vystoupit. Kromě prezidenta, premiéra a ministrů jde o předsedy klubů a stran. Ti všichni mají právo promluvit ještě před poslanci řádně přihlášenými do debaty. Šéfové partají ho získali v roce 2011.

Poslankyně ODS Miroslava Němcová připomíná, že předseda klubu zodpovídá za agendu každého jednání a formuluje stanoviska strany. „Předseda strany je pak ideolog a stratég vystupující v situacích, které jsou výjimečnější. Upírat jim přednostní právo nedává logiku,“ řekla.

Největší odpor vyvolává záměr přidělit každému zákonu časový limit. ANO by ho rozdělilo mezi jednotlivé kluby. Už přede dvěma lety, kdy s tímto návrhem přišla tehdejší místopředsedkyně sněmovny za ANO Jaroslava Pokorná Jermanová, zaznívala slova o omezování demokratické diskuze. S tím ale předkladatelé tehdy ani nyní nesouhlasili a nesouhlasí a tvrdí, že práva opozice zůstanou zachována.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video