Sobotka má vypovědět koaliční smlouvu a jednat o nové, tvrdí hnutí ANO | E15.cz

Sobotka má vypovědět koaliční smlouvu a jednat o nové, tvrdí hnutí ANO

ČTK

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podle hnutí ANO porušil současnou koaliční smlouvu. Pokud chce odvolat ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, měl by smlouvu nejprve vypovědět a poté vyjednávat o nové, uvedlo ANO v tiskové zprávě. 

Hnutí by pak v nové dohodě žádalo některé garance, například že vláda dovládne do voleb bez dalších změn a v dohodnutém personálním obsazení.

"Premiér porušil koaliční smlouvu. Pokud chce stabilitu pro tuto zemi, měl by ji vypovědět a vyjednávat o nové," uvedl Babiš. Odkazuje na ustanovení smlouvy, podle kterého všechny koaliční strany respektují ústavní právo premiéra navrhovat prezidentovi jmenování a odvolání ministrů. "Pro každý takový krok musí předseda vlády hledat podporu příslušné koaliční strany," stojí dál ve smlouvě.

Demise premiéra je demisí vlády, oponuje Zemanovi "jeho" znalec ústavy

ANO tvrdí, že současnou vládní krizi zapříčinil Sobotka na základě "vylhaných argumentů" a s podporou "bezprecedentní kampaně nelegálních a sestříhaných odposlechů". "Premiér opět porušil a pošlapal, co vlastnoručně podepsal. Právě na základě (koaliční) smlouvy už více jak tři a půl roku společně vládneme," uvedl Babiš.

Na středečním koaličním jednání proto bude ANO chtít být konstruktivní a respektovat ústavu. "Jde nám o stabilitu této země. Na druhé straně není možné nerespektovat koaliční smlouvu podepsanou všemi poslanci koalice," uvedl Babiš. Premiéra vyzval, aby vypověděl koaliční smlouvu a vyjednával o nové. "Hnutí ANO chce v takovém dokumentu garance, že vláda dovládne do voleb bez dalších změn," uvedl.

Babiše odvolám, bude-li vypovězena koaliční smlouva, říká Zeman

Ministerstvo financí by tak obsadil kandidát ANO, což podle Babiše vyplývá už z textu současné smlouvy. "Po nečekaných změnách názorů, které se odehrály u pana premiéra v posledních týdnech, mu (Sobotkovi) bohužel bez nové smlouvy už nemůžeme věřit," dodal Babiš, kterému dnes na jednání vyjádřili podle tiskové zprávy podporu všichni přítomní členové vedení hnutí a ministři za ANO.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!