Soud v Bratislavě zprostil obžaloby z podvodu Babišova bratra | E15.cz

Soud v Bratislavě zprostil obžaloby z podvodu Babišova bratra

Soud v Bratislavě zprostil obžaloby z podvodu Babišova bratra
Ministr financí Andrej Babiš
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Okresní soud v Bratislavě zprostil obžaloby z pětimilionového podvodu Alexandra Babiše, bratra českého ministra financí. Společně s ním soud osvobodil i jeho společníka z firmy CTHS Karola Farkaše.

Prokuratura podnikatele podezírala z toho, že energetické firmě ČEZ Slovensko, což je dceřiná společnost českého koncernu ČEZ, způsobili škodu ve výši 195 250 eur (5,3 milionu korun). Za to jim v případě prokázaní viny hrozil trest vězení až na 15 let. Dnes o tom informuje server Neovlivní.cz s tím, že verdikt padl už v únoru.

Případ souvisí s dodávkami energií sklářskému podniku Slovglass Poltár, nad kterým převzala kontrolu firma CTHS a kterému prý hrozilo odpojení od dodávek plynu. Babiš podle obžaloby po dohodě se svým společníkem podepsal před pěti lety se společností ČEZ Slovensko smlouvu o postoupení pohledávky na zmiňovanou sumu. Pohledávka ale nebyla vyplacena a obžalovaní ji odprodali další společnosti, čímž podle prokurátora dodavatele energií poškodili.

Doporučení k další obraně

„Soud oba obžalované osvobodil, protože se neprokázalo, že by se skutek, kvůli kterému byli obžalovaní stíháni, stal,“ sdělil serveru mluvčí bratislavské prokuratury Michal Šúrek. Osvobozující verdikt vynesl soud už v únoru, Šúrek potvrdil, že se proti němu prokuratura neodvolala, píše web. Podle mluvčího ale soud doporučil, aby se firma ČEZ Slovensko bránila soudně dál.

„Okresní soud citovaným rozsudek odkázal poškozenou společnost s nárokem na náhradu škody na občanské soudní řízení,“ dodal Šúrek. Firma zatím na dotaz redakce, zda bude ve vymáhání peněz pokračovat, nereagovala.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!